Drozdaczek ognistogłowy (Geokichla citrina)

Wygląd
Drozdaczek ognistogłowy należy do rodziny drozdowate (Turdidae). Tęczówka oczna jest ciemna. Dziób jest ciemnoszary. Nogi są brązowo różowe. Na średnich pokrywach znajduje się biała plama. U niektórych podgatunków po bokach głowy (na pokrywach usznych) występują ciemne plamy w kształcie półksiężyca. Pokrywy podogonowe są białe. Dymorfizm płciowy jest wyraźny. Samce mają blado pomarańczową głowę i spód ciała. Płaszcz i ogon samca są niebiesko szare. Samice i osobniki młodociane są na wierzchu brązowawe.
Występowanie
Drozdaczek ognistogłowy występuje w południowo-wschodniej Azji. Północna granica zasięgu tego gatunku znajduje się w Himalajach i wschodnich Chinach, południowa na Jawie. Jest częściowym migrantem. W Himalajach występuje wyłącznie w okresie lęgowym, na Sri Lance i Półwyspie Malajskim spotykany poza okresem godowym.
Biotop
Drozdaczek ognistogłowy występuje w lasach tropikalnych, lasach monsunowych, zaroślach bambusowych i plantacjach leśnych. Preferuje głównie miejsca wilgotne, podmokłe lasy, leśne wąwozy i mokradła. Zamieszkuje wysokości od 250 do 2 300 m n.p.m. Drozdaczek ognistogłowy prowadzi skryty tryb życia. Żyje pojedynczo lub w parach, nie tworzy stad. Jego liczebność maleje. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Do jego głównych zagrożeń zaliczyć można utratę siedlisk oraz nielegalny handel.
Lęgi
Drozdaczek ognistogłowy przystępuje do rozrodu w zależności od występowania: od kwietnia do czerwca (Himalaje), od maja do września (Indie), bądź maja do października (południowo wschodnia Azja). Gnieździ się na drzewie lub krzaku. Gniazdo w kształcie czarki, zbudowane jest z korzeni i kory, i wyścielone mchem. Samica składa od 3 do 5 jaj. Inkubacja trwa dwa tygodnie. Młode pozostają w gnieździe 12 dni.
Pokarm
Ptak wszystkożerny. W diecie drozdaczka ognistogłowego można znaleźć zarówno pokarm zwierzęcy (owady, mięczaki, pierścienice) jak i roślinny (owoce, nasiona).