Olejek z amli – właściwości i działanie. Jak stosować olejek z amli?

Agrest indyjski, zwany amlą lub liściokwiatem garbnikowym, jest drzewem, które powszechnie rośnie w Indiach i cieszy oko pięknymi, zielonymi owocami w kształcie jabłek. Stosowanie preparatów z amlą zapewnia zdrową skórę, piękne włosy, talię osy… i nie tylko! Jakie korzyści przynosi olejowanie włosów olejkiem z amli i dlaczego agrest indyjski to naturalny sposób na młody wygląd?



Olejek z amli, fot. shutterstockOlejek z amli, fot. shutterstock
  1. Sekret pięknych włosów Hindusek
  2. Olejek z amli hamuje wypadanie włosów i przyspiesza ich wzrost
  3. Pielęgnujące kolor i nabłyszczające właściwości olejku z amli
  4. Olejek z amli a olejowanie włosów
  5. W jaki sposób stosować olejek z amli w domowej pielęgnacji?
  6. Przepis na macerat z owoców amli
  7. Olejek z amli jako suplement diety
  8. Amla to hinduski sposób na młodość
Jadalne owoce amli wyglądem i smakiem przypominają znany Europejczykom zielony agrest, dlatego Anglicy nazwali tę roślinę Indian gooseberry. Roślinę tę uprawia się przede wszystkim ze względu na owoce, które mają wiele zastosowań. Od stuleci są one wykorzystywane w tradycyjnej medycynie indyjskiej - ajurwedzie. Azjatyccy naturoterapeuci uważają amlę za cudowny środek przeciwstarzeniowy, a także silny antyoksydant i antybiotyk. Cenne właściwości jej owoców są związane z wysokim stężeniem witaminy C, tanin i polifenoli zawartych w miąższu. Co ciekawe, jeden owoc amli zawiera tyle samo kwasu askorbinowego, co dwie cytryny, a testy naukowe wykazały, że, pod względem zawartości przeciwutleniaczy, ta roślina nie ma sobie równych. W świecie naturalnej pielęgnacji włosów ogromną karierę zrobił pozyskiwany z amli olejek o intensywnym zapachu. Wytłacza się go z cierpkiego miąższu jej owoców. Jego unikalne właściwości wzmacniają włosy i działają kojąco na skórę głowy.

Sekret pięknych włosów Hindusek

Zamieszkujące Indie kobiety są znane na całym świecie z lśniących, mocnych i długich włosów. Taki wizerunek zawdzięczają przede wszystkim pielęgnacji naturalnej, na bazie olejków z amli czy neem. Zabieg wykorzystujący aromatyczny wyciąg z agrestu indyjskiego w połączeniu z masażem skóry głowy wspaniale odżywia włosy i przyspiesza ich wzrost. Regularne stosowanie preparatów z amlą jest gwarancją nawilżonych, błyszczących, odżywionych i sprężystych kosmyków. Taka pielęgnacja działa również przeciwzapalnie na skórę głowy, zapobiega takim schorzeniom jak łupież, łysienie, a także łagodzi podrażnienia. Preparaty z amlą w postaci olejków i tabletek są łatwo dostępne również w Polsce. Można je znaleźć w wielu sklepach zielarskich i aptekach.

Olejek z amli hamuje wypadanie włosów i przyspiesza ich wzrost

Olejek z amli to świetny zamiennik olejku rycynowego. Można go wzbogacić o właściwości innych olejków roślinnych, tworząc olejowe maceraty. Naturalne wyciągi z amli słyną z właściwości wzmacniających cebulki włosów. Pielęgnują także wrażliwą skórę głowy, łagodząc stany zapalne. Olejek z amli leczy łupież i zapobiega jego nawrotom. Ponadto, stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra głowy szybko się regeneruje i jest w dobrej kondycji. Ten azjatycki preparat do codziennej pielęgnacji urody szczególnie sprawdzi się u osób borykających się z łysieniem i znacznym przerzedzeniem kosmyków w wyniku np. regularnego ich farbowania. Jest on jednym z najbardziej skutecznych naturalnych środków na porost włosów – sprawdza się nawet w przypadku łysienia plackowatego. Zawarte w oleju z owoców agrestu indyjskiego składniki nie tylko ograniczają wypadanie włosów do minimum, lecz także wzmacniają je, sprawiając, że wyglądają na zdrowsze. Regularne stosowanie tego kosmetyku sprawdzi się również u osób, którym zależy na szybkim wzroście włosów. Amla stymuluje bowiem wzrost kosmyków i znacznie przyspiesza pojawianie się tzw. baby hair.
Agrest indyjski, fot. shutterstock

Pielęgnujące kolor i nabłyszczające właściwości olejku z amli

Poza zagęszczaniem włosów i stymulacją ich wzrostu, olejek z amli dba także o ich doskonały wygląd. Zawarte w nim witaminy, taniny i polifenole sprawiają, że kosmyki stają się pełne blasku, nie elektryzują się i są sprężyste. Antyoksydacyjne działanie olejku poprawia stan rozdwajających się końcówek, a także nawilża wysuszone partie włosów. Co ciekawe, oryginalny olej z amli naturalnie przyciemnia włosy, uwydatniając jednocześnie ich skręt. Doskonale nadaje się do stylizowania loków i fal. Można go również stosować w celu utrwalenia koloru włosów.

Olejek z amli a olejowanie włosów

Pozyskiwany z owoców amli olejek doskonale nadaje się do domowego olejowania włosów. Co więcej – nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania. Nakładany na włosy i skórę głowy 3 razy w tygodniu zapewnia efekt zdrowych, silnych i pięknych włosów. Zazwyczaj nakładamy go na ok. 60 minut przed myciem głowy. Olejek z owoców agrestu indyjskiego można również dodawać do ulubionego szamponu, maseczki lub odżywki do włosów. To także doskonały preparat do masażu skóry głowy. Kilkuminutowy masaż przed myciem włosów dodatkowo poprawi ukrwienie skóry głowy, sprawiając, że włosy będą rosły szybciej, stając się mniej podatne na wypadanie.

W jaki sposób stosować olejek z amli w domowej pielęgnacji?

Olejek z owoców tej orientalnej rośliny można aplikować na włosy na różne sposoby. Jedna z metod polega na przelaniu olejku do miski, maczaniu w nim palców i, pasmo, po paśmie, wcieraniu preparatu w suche lub lekko wilgotne włosy. Jeśli olejowanie wykonujemy na noc, przed pójściem spać, warto związać kosmyki w warkocz i położyć na poduszce ręcznik, aby uniknąć tłustych plam na poduszce. Zdecydowanie mniej czasochłonne  jest olejowanie na mokro. Olejek z amli wlewamy do naczynia z ciepłą wodą, po czym, w tak przygotowanej miksturze, moczymy włosy. Po lekkim ich osuszeniu zakładamy na głowę foliowy czepek, aby przyspieszyć wchłanianie substancji odżywczych pod wpływem ciepła. O ile nasze włosy po kuracji nie będą przeciążone, czas olejowania można dowolnie wydłużać. Im dłużej olejek pozostanie na włosach, tym silniejsze będzie jego działanie. Co więcej - zabieg można wykonywać z dowolną częstotliwością – wszystko zależy od typu i kondycji włosów. Niektórym odpowiada aplikacja olejku przed każdym myciem głowy, innym, raz w tygodniu. Im bardziej nasze włosy są podatne na puszenie, tym częściej należy je olejować, najlepiej nakładając na kosmyki niewielkie ilości olejku.

Przepis na macerat z owoców amli

Ciekawą alternatywą dla stosowania na włosy olejku z amli w czystej postaci, jest nakładanie na kosmyki domowej roboty maceratu. Jak przygotować taką odżywkę? Wystarczy zalać owoc agrestu indyjskiego bazowym olejem słonecznikowym i zamknąć w szklanym naczyniu na kilka tygodni.

W tym czasie wszystkie składniki odżywcze zawarte w amli przenikną do oleju, dzięki czemu stanie się on doskonałą, naturalną odżywką do włosów. Macerat z amli jest świetnym rozwiązaniem dla osób, których drażni intensywny zapach czystego olejku z owoców agrestu indyjskiego. Regularne stosowanie takiego preparatu wzmacnia cebulki włosów, stymuluje wzrost kosmyków, a także pogłębia ich naturalny kolor.
Olejek z amli, fot. shutterstock

Olejek z amli jako suplement diety

Jeśli włączymy olejek z amli do codziennej pielęgnacji urody, możemy również pokusić się o zastosowanie agrestu indyjskiego w naszej diecie. Właściwości tej azjatyckiej rośliny doskonale zapobiegają infekcjom i wspierają leczenie wrzodów układu pokarmowego. Ponadto, znajdują zastosowanie jako środek przeciwcukrzycowy, przeciwgorączkowy i silny afrodyzjak. Indyjscy lekarze są przekonani, że roślina ta ma zbawienne działanie na serce, mózg, a także układ pokarmowy i oddechowy. Owoce amli są składnikiem chyawanprash – indyjskiej mieszanki ok. 40 ziół, klarownego masła, oleju sezamowego, cukru trzcinowego i miodu.  Przygotowuje się ją według prastarej ajuwedyjskiej receptury. Regularne spożywanie takiej potrawy znacznie podnosi witalność naszego organizmu.

Amla to hinduski sposób na młodość

Podsumowując, popularna w Azji amla to roślina, która może być stosowana nie tylko w diecie, ale też w kosmetyce. Warto wziąć przykład z Hindusek, które traktują agrest indyjski jako receptę na młodość.

Zawarte w tych owocach witaminy, minerały i aminokwasy wspierają naszą urodę od wewnątrz, zaś pielęgnacyjne właściwości pozyskiwanego z amli olejku upiększają nasze włosy, sprawiając, że promieniejemy na zewnątrz. Z tego względu, warto włączyć amlę zarówno do diety, jak i domowych zabiegów wzmacniających kondycję włosów i skóry głowy.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

  1. Jennifer Huizen ; “Does amla oil really work?”; data dostępu: 2019-06-23
  2. Krishnaveni M, Mirunalini S; “Therapeutic potential of Phyllanthus emblica (amla): the ayurvedic wonder”; data dostępu: 2019-06-23
  3. R. Jain i in.; “A REVIEW ON MEDICINAL IMPORTANCE OF EMBLICA OFFICINALIS”; data dostępu: 2019-06-23
  4. Hina Firdous; “Benefits Of Amla Oil And Its Side Effects”; data dostępu: 2019-06-23
  5. Elaine K. Luo; “Can Amla Oil Make Your Hair Grow Faster?”; data dostępu: 2019-06-23
Ocena (4.8) Oceń: