Agrest owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze agrestu

Fot. fsse8info[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Fot. fsse8info[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Małe, kwaśne owoce kojarzą się z beztroskim latem z dzieciństwa. Całkiem słusznie! Jeszcze niedawno agrest królował wśród letnich owoców na naszych stołach, a krzaki agrestu znaleźć można było w niemal każdym przydomowym ogródku. Choć obecnie agrest odszedł troszkę do lamusa, nasze babcie doskonale znały właściwości tego ciekawego owocu i wiedziały jak z nich korzystać. Pora na przypomnienie jak wiele zdrowotnych właściwości kryje w sobie agrest!


Agrest na pańskich stołach

Najprawdopodobniej agrest znali już starożytni Rzymianie, gdyż roślina o bardzo podobnych właściwościach i wyglądzie opisywana była przez cesarza Piliniusza Starszego w dziele pt. „Historia Naturalna”, choć gorące lata Italii nie sprzyjają uprawie rośliny. W Europie moda na hodowanie agrestu pojawiła się zaś w Wielkiej Brytanii w epoce gregoriańskiej, czyli w XVIII wieku. Wtedy w pełni odkryto możliwości tej rośliny. Agrest królował na stołach w rozmaitych formach. Znalazł uznanie jako dodatek do mięs, składnik deserów oraz podstawa przetworów. W dziele „The Compleat Housewife” Elizy Smith, czyli w poradach pani domu z 1727 roku znajdujemy przepis na sok z agrestu oraz wskazówki dotyczące uprawy krzewu. Agrest służył również do dekoracji deserów sporządzanych z innych owoców. Brytyjczycy od wieków cenili sobie właściwości tego owocu. Wielką estymą darzą go również Holendrzy, którzy stworzyli wiele nowych odmian rośliny.

Magiczne właściwości agrestu

Szeroko znany w Europie agrest, uprawiany był od wieków, jednak szczególną popularność zyskał w XIX stuleciu. Oprócz wartości zdrowotnych i smakowych, miał również znaczenie symboliczne, owoce krzewu kojarzono ze szczęściem domowego ogniska. Popularne było również wieszanie w oknach i na framugach drzwi gałęzi dzikiego agrestu, wierząc że odpędza on nieszczęście. Staro angielskie legendy podają, iż w agreście mieszkają wróżki i leśne duszki, stąd inna nazwa rośliny - "owoc wróżek". Agrest w Wielkiej Brytanii był również obiektem rywalizacji. Istniały specjalne "kluby agrestowe", które prześcigały się w hodowli rośliny. Organizowano też zawody, na których oceniano słodycz i wielkość owoców. Wygrywał najsłodszy!


Porzeczka agrest. Rysunek wykonany przez Augusta Innes Withersa (1792-1869), By BernardM [Public domain], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Pod jaką postacią lubisz jeść agrest?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy