Łupież - przyczyny i naturalne metody leczenia. Jak pozbyć się łupieżu?

Każdy, kto kiedykolwiek borykał się z łupieżem wie, jak trudno jest ukryć ten problem przed światem. Na szczęście jest kilka sposobów na eliminację i powstrzymanie nawrotów łupieżu. Warto wypróbować te naturalne, ponieważ są nietoksyczne i nieinwazyjne, a jednocześnie skuteczne.Białe płatki, osiadające ma kosmykach włosów i sypiące się na ramiona to nieestetyczny widok, fot. shutterstockBiałe płatki, osiadające ma kosmykach włosów i sypiące się na ramiona to nieestetyczny widok, fot. shutterstock
  1. Łupież – skąd się bierze?
  2. Gdzie można się spodziewać łupież?
  3. Leczenie łupieżu - skuteczność, metody i zapobieganie nawrotom
Jedno jest pewne – z łupieżem trzeba się rozprawić, bo nieleczony może prowadzić do rozwoju innych schorzeń skóry głowy. A ponadto bardzo szkodzi naszemu wizerunkowi. Białe płatki, osiadające ma kosmykach włosów i sypiące się na ramiona to widok nieciekawy i odrzucający. W dodatku świadomość, że tak właśnie się prezentujemy nie dodaje nam pewności siebie. Każde misterne uczesanie, makijaż i świetnie leżące ubrania są niewiele warte, gdy od pasa w górę okrasza nas łupież.

Łupież – skąd się bierze?

Łupież to powszechnie występujące schorzenie skóry, które objawia się jej intensywnym łuszczeniem. Głównym winowajcą tego stanu jest grzyb z rodziny drożdżaków, który bytuje na skórze naszej głowy i żywi się sebum, wydzielanym przez jej gruczoły łojowe. Rozwój kolonii drożdżaków Pytyrosporum ovale przebiega najszybciej u posiadaczy skóry przetłuszczającej się, cierpiących na łojotok. Im więcej sebum wydziela skóra, tym szybciej rozmnaża się grzyb i tym większe spustoszenie w postaci stanów zapalnych powoduje. Głowa pokrywa się wtedy warstwami odchodzącej skóry, która po złuszczeniu osiada na włosach pod postacią biało-żółtych płatków.

Taki łupież, zanim opadnie na nasze barki, ściśle trzyma się skóry i daje widoczne objawy stanu zapalnego. Nazywamy go łupieżem tłustym, ze względu na to, że ma swoje źródło w silnym łojotoku, a osiadające na włosach łuski są tłuste i wilgotne. O wiele powszechniejszy jest jednak łupież suchy (zwykły), powodowany łagodnym łojotokiem. Jego efektem są setki srebrzystobiałych drobinek łuszczącej się skóry, które spadają z głowy przy każdym odrzuceniu włosów w tył czy chociażby przeczesaniu ich palcami. Tego rodzaju łupież dosłownie sypie się z włosów, choć nie daje innych dostrzegalnych objawów stanu zapalnego. Symptomem odczuwalnym jest natomiast swędzenie skóry głowy.
Ludzka skóra głowy
Ludzka skóra głowy, obraz z mikroskopu skaningowego - By Horoporo (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Łupież - kiedy się rozwija?

Poza grzybem drożdżopodobnym, wystąpienie łupieżu implikują takie czynniki jak:

Grzybicze podłoże schorzenia sprawia niestety, że łupieżem można się zarazić, tak jak każdą inną formą grzybicy. Ponadto łupież zwykły, w wyniku nasilenia się łojotoku, przekształca się czasem do postaci tłustej.

Gdzie można się spodziewać łupież?

Skóra głowy to niestety nie jedyne miejsce na ciele, w którym może rozwinąć się łupież. Bywa, że pojawia się on także w innych, znaczniej owłosionych obszarach skóry, na przykład na wzgórku łonowym, kończynach czy w fałdach na brzuchu. Dotyczy to zarówno łupieżu zwykłego, jak i innych odmian tego schorzenia.

Łupież pstry występuje zwykle na tułowiu i między łopatkami. Łupież różowaty (powodowany najpewniej przez wirus) pokrywa całe ciało i znika samoistnie po kilku tygodniach. Szyja i twarz to częste miejsce występowania łupieżu białego, wynikającego z atopowego zapalenia skóry.
Preparaty z łopianem skutecznie ograniczają łojotok, fot. shutterstock

Leczenie łupieżu - skuteczność, metody i zapobieganie nawrotom

Zdiagnozowanie łupieżu wymaga przede wszystkim zmian w codziennej pielęgnacji włosów. Musimy przestawić się na szampony, emulsje i kremy przeznaczone do skóry dotkniętej łupieżem. Mają one delikatną formułę, nie przesuszają naskórka i pomagają uregulować pracę gruczołów łojowych. Oprócz właściwości przeciwłojotokowych, cechują się też działaniem grzybobójczym. W kosmetyki przeciwłupieżowe najlepiej wyposażyć się w aptece. Zawierają one zwykle takie substancje czynne, jak ketokonazol, pochodne imidazolu, kwas salicylowy czy chlorek selenu. Są droższe, ale skuteczniejsze od pielęgnacyjnych produktów sklepowych. Ich regularne stosowanie pozwala na wyeliminowanie łupieżu, ale po kuracji nie można zaniechać profilaktyki tego schorzenia, gdyż może ono powrócić. Nadal należy dbać o higienę skóry głowy przy pomocy łagodnych kosmetyków przeciwłojotokowych. Dobrze zrobi nam też zmiana diety. Z jadłospisu powinniśmy wyrzucić produkty o wysokim stopniu przetworzenia i bogate w cukier. Przeciwbakteryjnie i normalizująco na skórę wpłynie zaś dieta oparta o produkty z wysoką zawartością witamin z grupy B, witamin A i E, siarki, cynku i selenu.

Leczenie farmakologiczne możemy wspomóc również naturalnymi sposobami walki z łupieżem. Odpowiednie właściwości ku temu posiadają rośliny, w szczególności liście laurowe i łopian. Łopian skutecznie ogranicza łojotok, a przy okazji działa przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Garść liści lub pokrojony korzeń łopianu, zalejmy szklanką wrzątku.

Po odcedzeniu otrzymamy intensywną wcierkę, którą należy wmasowywać w skórę głowy po każdym myciu. Podobnie możemy postąpić z liśćmi laurowymi lub sięgnąć po olejek laurowy, którego niewielką ilość (kilka kropli) rozprowadzamy w oleju bazowym (słonecznikowy, jojoba, z kiełków pszenicy) i wcieramy w skórę głowy dwa razy w tygodniu. Inne olejki eteryczne działające przeciwłupieżowo to olejek rozmarynowy, z drzewa herbacianego, lawendowy czy geraniowy. Stosowanie olejów do walki z łupieżem przyczyni się przy okazji do poprawy stanu włosów. Oleje mają właściwości odżywcze i przeciwzapalne, wzmocnią więc włosy i pomogą wyleczyć świąd, egzemy, łojotok i wiele innych zmian skórnych. W połączeniu z silnie działającymi olejkami eterycznymi nie mogą być jednak pozostawione na skórze zbyt długo.

W skórę głowy możemy wcierać także inne surowce naturalne o właściwościach przeciwłupieżowych, takie jak:
Do masażu olejami poleca się, oprócz olejku eterycznego, dodać także odrobinę kwasu salicylowego, który zrównoważy pracę gruczołów łojowych. W pielęgnacji sprawdzi się również maseczka z zielonej glinki oraz płukanka octowa (2 łyżki octu rozcieńczamy w 1,5 litra wody) do stosowania po myciu.

Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)

Bibliografia

  1. By Dr. Ananya Mandal, MDReviewed by Sally Robertson, B.Sc.; “What is Dandruff?”; data dostępu: 2019-05-15
  2. S Ranganathan and T Mukhopadhyay; “DANDRUFF: THE MOST COMMERCIALLY EXPLOITED SKIN DISEASE”; Indian J Dermatol. 2010 Apr-Jun; 55(2): 130–134. ;
  3. Borda, Luis & Wikramanayake, Tongyu. (2015); “Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review”; Journal of clinical and investigative dermatology. 3. 10.13188/2373-1044.1000019. ;
  4. “Dandruff”; data dostępu: 2019-05-22
Ocena (3.2) Oceń: