Płyn micelarny – właściwości, skład i zastosowanie płynu micelarnego

Płyn micelarny to ostatnimi czasy bardzo pożądany produkt. To innowacyjny i lekki kosmetyk, który jest połączeniem mleczka, toniku i płynu do demakijażu. W łagodny sposób, nie obciążając skóry i nie pozostawiając tłustej warstwy, a przy tym płyn micelarny pozbawiony jest uczucia ściągnięcia skóry, oczyszcza ją z wszelkich zanieczyszczeń i skutecznie usuwa makijaż. Nic zatem dziwnego, że pokochały go kobiety na całym świecie. Jaki jest jego sekret?Płyn micelarny to innowacyjny i lekki kosmetyk, który jest połączeniem mleczka, toniku i płynu do demakijażu. Fot. shutterstockPłyn micelarny to innowacyjny i lekki kosmetyk, który jest połączeniem mleczka, toniku i płynu do demakijażu. Fot. shutterstock
  1. Płyn micelarny – co to takiego?
  2. Skład płynu micelarnego
  3. Zastosowanie płynu micelarnego
  4. Płyn micelarny a inne kosmetyki do demakijażu
  5. Jak dobrać odpowiedni płyn micelarny?
  6. Czy warto stosować płyn micelarny?

Płyn micelarny – co to takiego?

Płyn micelarny to roztwór, w którym znajdują się mikroskopijnej wielkości, o kulistym kształcie cząsteczki, nazywane micelami. Tworzą one związki chemiczne, które działają jak magnes: przyciągają do siebie zanieczyszczenia takie jak kurz, resztki makijażu czy sebum. Micele działają dwufazowo, ponieważ najpierw przyciągają do siebie zanieczyszczenia, a potem rozpuszczają je w roztworze wodnym. Poza tym, ten lekki kosmetyk nie narusza bariery ochronnej skóry, czyli warstwy hydrolipidowej naskórka.

Największą zaletą płynów micelarnych jest ich uniwersalność i radzenie sobie z każdym rodzajem brudu, który osadza się na naszej twarzy lub jest wytwarzany naturalnie. Stanowi znakomitą alternatywę dla kobiet, które nie są wielbicielkami mleczka o ciężkiej konsystencji lub dla tych ze skórą skłonną do alergii w kontakcie z wodą i mydłem.

Skład płynu micelarnego

Płyn micelarny bogaty jest w liczne substancje aktywne, zadaniem których jest wspomaganie jego działania. Mają one różne właściwości, np. kwas hialuronowy, który silnie nawilża i pozostawia skórę miękką; d-panthenol (czyli pro-witamina B5) to substancja łagodząco-kojąca, która dociera do głębszych warstw komórek naskórka i wpływa na prawidłowy proces ich regeneracji. W składzie większości płynów micelarnych znajdziemy także ekstrakty z roślin (np. orchidei czy świetlika), które dodają witalności i blasku. To właśnie dzięki tym dodatkowym składnikom płyn micelarny jest połączeniem wszystkich produktów do usuwania zanieczyszczeń. Działa jak mleczko, które zmywa makijaż i nawilża skórę; żel i pianka do mycia twarzy, które zmywają wszelki brud i działają antyseptycznie; tonik, który odświeżają skórę i neutralizuje jej pH, oraz płyn do demakijażu oczu (również tego wodoodpornego).

Zastosowanie płynu micelarnego

Płyn micelarny powinien być stosowany regularnie: rano i wieczorem. Jednak niektóre kobiety odświeżają nim twarz także w ciągu dnia. Rano ma za zadanie oczyścić skórę i przygotować do nałożenia makijażu, z kolei wieczorem skutecznie usuwa makijaż oraz oczyszcza cerę z kurzu i nadmiaru sebum.

Jak prawidłowo używać płynu micelarnego? Ten specyficzny kosmetyk nakładamy na wacik i delikatnie pocieramy skórę twarzy, ale trzeba uważać, żeby jej nie naciągać. Wykonując demakijaż oczu przytrzymujemy przez chwilę nasączony wacik na zamkniętej powiece. Czynność powtarzamy do czasu, aż wacik będzie zupełnie czysty, wtedy mamy pewność, że skóra została dokładnie oczyszczona.
Płyn micelarny to roztwór, w którym znajdują się mikroskopijnej wielkości, o kulistym kształcie cząsteczki, nazywane micelami. Fot. shutterstock

Płyn micelarny a inne kosmetyki do demakijażu

W porównaniu z płynem micelarnym, mleczko kosmetyczne charakteryzuje się tłustą formułą, dzięki czemu szybko i delikatnie usuwa makijaż z twarzy, szyi i dekoltu, jednocześnie nawilżając skórę. Podobne działają także śmietanki do demakijażu, które jednak mają bardziej tłustą konsystencję. Płyn micelarny usuwa makijaż i nawilża w podobny sposób, ponieważ w 50% posiada substancje o charakterze tłuszczowym. Jednak w przeciwieństwie do mleczka czy śmietanki do demakijażu nie pozostawia na powierzchni skóry tłustej warstwy, którą również należy zmyć.
Tonik i płyn micelarny mają za zadanie odświeżać cerę i neutralizować pH skóry, przywracając jej właściwy, kwaśny odczyn, a jednocześnie zwężać i zamykać pory. Poza tym mają dostarczyć skórze minerały, witaminy oraz inne składniki pielęgnacyjne. Jednak tonik zazwyczaj jest roztworem wodnym lub wodno-alkoholowym. W związku z tym powinno się go stosować podczas ostatniego etapu demakijażu, po oczyszczeniu twarzy mleczkiem lub pianką, które otwierają pory skóry, by usunąć z nich nadmiar sebum, resztki kosmetyków i wszelkie inne zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Po użyciu płynu micelarnego, który jest kompletnym kosmetykiem do demakijażu, nie ma potrzeby by jeszcze dodatkowo zastosować tonik. Ewentualnie osoby zmagające się z cerą trądzikową mogą dodatkowo sięgnąć po tonik, gdyż potrzebują one nieco mocniejszej pielęgnacji twarzy.

Płyn micelarny z powodzeniem może zastąpić wszelkiego rodzaju pianki i żele do mycia i oczyszczania skóry twarzy. Niektóre z tych preparatów mogą zawierać detergenty, np. laurylosiarczan sodu, które bardzo często podrażniają skórę. Dobrej jakości płyny micelarne nie posiadają w swoim składzie tego typu substancji.

Najczęściej pada pytanie, czym różni się płyn micelarny od płynu do demakijażu. Prawda jest taka, że płyn micelarny posiada te same właściwości co dwufazowy płyn do demakijażu oczu, który również posiada substancje o charakterze tłuszczowym (zazwyczaj są to olejki owocowe) i wodnym (np. woda różana). Jest również stosowany jest do zmywania kosmetyków wodoodpornych, bo podobnie jak płyny dwufazowe przenika głęboko w warstwy skóry, usuwając zabrudzenia i makijaż. Ponadto płyn micelarny nie pozostawia tłustej warstwy wokół oczu i jednocześnie zapobiega wysuszaniu wrażliwej cery.

Zarówno płyny micelarne, jak i te dwufazowe do demakijażu mogą zawierać dodatkowe składniki aktywne, dzięki czemu na powierzchni skóry tworzy się delikatna warstwa o działaniu odżywczym i nawilżającym. Jaka jest zatem różnica między płynem micelarnym a uniwersalnym płynem do demakijażu twarzy? Te drugie są roztworami o charakterze wodnym, a co za tym idzie - nie usuwają tuszu wodoodpornego i są znacznie mniej skuteczne niż płyny micelarne.
Płyn micelarny skutecznie usuwa brud, zanieczyszczenia i makijaż, ale znakomicie pielęgnuje naszą cerę,
fot. shutterstock

Jak dobrać odpowiedni płyn micelarny?

Sklepowe półki uginają się od płynów micelarnych, prawie każda firma kosmetyczna posiada w swoim asortymencie ten produkt. Wybór jest ogromny, jak zatem dobrać ten odpowiedni? Oczywiście trzeba wybrać produkt (tak, jak każdy inny kosmetyk) w zależności od typu cery: sucha, tłusta, mieszana, naczynkowa czy wrażliwa. Dobry płyn micelarny w swoim składzie powinien mieć jak najmniej substancji – im prostszy skład, tym lepszy płyn. Dodatki takie jak kompozycje zapachowe, barwniki, SLS, konserwanty nie są pożądane, a przynajmniej ich zawartość powinna być ograniczona do minimum. Wszystko po to, by zniwelować ryzyko wystąpienia alergii i wszelkich podrażnień. Osoby z wyjątkowo wrażliwą cerą, do pielęgnacji twarzy powinny stale używać płynów micelarnych zamiast wody.

Czy warto stosować płyn micelarny?

Jeśli chcemy mieć piękną, zdrowa i zadbana cerę, to jak najbardziej powinnyśmy sięgnąć po płyn micelarny. Nie tylko szybko i skutecznie usuwa brud, zanieczyszczenia i makijaż, ale znakomicie pielęgnuje naszą cerę. Poza tym działa jak wszystkie inne specyfiki razem wzięte. Jest to zatem oszczędność nie tylko czasu, ale także pieniędzy. Nie zawiera również tylu chemicznych substancji wspomagających. Dobry płyn micelarny w swoim składzie powinien posiadać jak najmniej tego typu substancji. Warto zainwestować nieco więcej pieniędzy i wybrać odpowiedni dla naszej cery płyn, by móc cieszyć się zdrową i promienną skórą twarzy.
Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

  1. “https://www.allure.com/gallery/micellar-water-facial-cleanser”; data dostępu: 2019-04-19
  2. “https://www.dermstore.com/blog/how-to-use-micellar-water/”; data dostępu: 2019-04-19
  3. “http://stylishmagazine.co.uk/micellar-water-properties-and-effects.html”; data dostępu: 2019-04-19
  4. Russel M. Walters, Guangru Mao, Euen T. Gunn, and Sidney Hornby; “Cleansing Formulations That Respect Skin Barrier Integrity”; Dermatol Res Pract. 2012; 2012: 495917.;
Ocena (3.7) Oceń: