Mydło szare - właściwości, skład i zastosowanie mydła szarego

pixabay.com pixabay.com

W czasach kolorowych, pachnących kostek mydlanych, mydło szare mogłoby pójść w zapomnienie. Tymczasem mydło szare jest jednym z chętniej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji. Sięgają po nie nie tylko osoby z sentymentem do Białego Jelenia, ale również ci, którym współczesne produkty kosmetyczne nie odpowiadają składem i właściwościami. Niestety, nie każde mydło szare nazwane przez producenta szarym jest takim produktem, jakiego się spodziewamy. Czym jest zatem prawdziwe mydło szare i jak je rozpoznać?


Mydło z dawnej epoki

Mydło szare to jeden z najlepiej sprawdzonych i niezawodnych kosmetyków. W czasach PRL-u niezawodny Biały Jeleń należał do nielicznych środków higienicznych i pielęgnacyjnych. Był wszak bardzo uniwersalny. Służył do mycia skóry i włosów, prania odzieży, a także do celów gospodarczych. Popularność szarego mydła od zawsze wynikała też z jednej ważnej cechy – było tanie.

Z czasem zastosowanie szarego mydła zawęziło się. Na rynek wprowadzono niezliczone ilości kosmetyków znacznie bardziej interesujących niż szara, mazista i praktycznie bezzapachowa kostka mydlana. Konsumenci z chęcią zaczęli używać żelów pod prysznic i szamponów oraz odżywek do włosów o rozmaitych właściwościach – kolorowych, pachnących, relaksujących, aromaterapeutycznych. Można byłoby przysiąc, że wobec takiej konkurencji producenci zaprzestaną produkcji szarego mydła. Przez lata miało ono jednak swoich zwolenników, dzięki czemu przetrwało do czasów, w których znów jest popularnym produktem. Czy jednak dzisiejsze szare mydło jest dokładnie tym samym, którym było kiedyś? I, przede wszystkim, czy szare mydło jest w ogóle kosmetykiem wartym uwagi?


Szare mydło "Biały Jeleń" to jeden z kosmetycznych symboli PRL-u. By No machine-readable author provided. The Boss assumed (based on copyright claims). [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5 ], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy