Kwas hialuronowy – właściwości, działanie i zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy tak naprawdę wcale nie jest kwasem. Skutecznie dbający o idealne nawilżenie i ujędrnienie skóry kwas hialuronowy to jedna z najpopularniejszych substancji stosowanych w kosmetyce. Występuje zarówno w postaci tabletek, żelu, jak i zastrzyków. Obecnie pozyskuje się go za pomocą nowoczesnych metod biotechnologicznych, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a jego działanie jest niezwykle skuteczne. Czy kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka? W jakich dziedzinach, poza kosmetyką, znajduje on zastosowanie?pixabay.compixabay.com
 1. Skóra rekina, grzebień koguci, bakteria – czyli źródła kwasu hialuronowego
 2. Dlaczego zabiegi z kwasem hialuronowym trzeba cyklicznie powtarzać?
 3. Kwas hialuronowy sprzymierzeńcem naszych stawów
 4. Kojące właściwości kwasu hialuronowego i ich wykorzystanie w ginekologii
 5. Kwas hialuronowy a oczy
 6. Czy kwas hialuronowy jest dobry dla każdego?
 7. Kwas hialuronowy w tabletkach czy zastrzykach?
 8. Kwas hialuronowy to patent na młody wygląd
Kwas hialuronowy stanowi substancję, która w stanie naturalnym występuje w naszym organizmie jako hialuronian sodu. Największa jego ilość znajduje się w skórze, mazi stawowej i gałkach ocznych. Wchodzi on także w skład tkanki łącznej, płynów ustrojowych i ścian naczyń krwionośnych. Pod względem chemicznym wcale nie jest on kwasem, lecz wielocukrem występującym w formie półtransparentnej cieczy, która swoją konsystencją przypomina żel. Do najważniejszych zadań kwasu hialuronowego należy wiązanie wody w organizmie. Im jesteśmy starsi, tym mniej tej substancji znajduje się w naszym ciele, a skóra traci elastyczność i jest odwodniona. Z tego powodu, aby zachować młodość na dłużej, często korzystamy z takich preparatów jak kwas hialuronowy w postaci kremów, kapsułek tudzież iniekcji. Kwas hialuronowy należy do najważniejszych w kosmetyce substancji i cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet, które preferują naturalną pielęgnację urody. Za sprawą jego szczególnych zdolności łączenia włókien kolagenowych i wiązania cząsteczek wody, jest doskonałym środkiem pomagającym utrzymać skórę w dobrej kondycji. Świetnie nawilża, odżywia i wygładza naskórek. W medycynie estetycznej jest wykorzystywany do wypełniania zmarszczek, poprawiania owalu twarzy, korekty kształtu nosa, a także powiększania ust.

Skóra rekina, grzebień koguci, bakteria – czyli źródła kwasu hialuronowego

Początkowo kwas hialuronowy pozyskiwano z tkanek zwierzęcych – skóry rekina czy grzebieni kogucich. Badania naukowe dowiodły jednak, że otrzymywany w ten sposób kwas może wywoływać reakcje alergiczne. Teraz hialuronowe źródło młodości uzyskuje się za pomocą fermentacji mikrobiologicznej ze szczepów bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Z kolei występujący w skórze właściwej człowieka kwas hialuronowy ma formę biopolimeru, który, obok kolagenu, stanowi jej podstawowy komponent.

Dzięki hialuronianowi skóra ma odpowiedni poziom nawilżenia. Co ciekawe, jedna mikroskopijna cząsteczka tej substancji potrafi związać aż 250 cząsteczek wody! Znajdujący się w gałce ocznej kwas hialuronowy czuwa nad właściwą budową i funkcjonowaniem ciałka szklistego, zapewniając mu sprężystość i wspierając produkcję łez. Z kolei w mazi stawowej hialuronian dba o sprężystość chrząstek, warunkując elastyczne właściwości płynu stawowego. Dzięki niemu ruchy stawowe przebiegają prawidłowo. Wszelkie niedobory kwasu hialuronowego w naszym kośćcu prowadzą do chorób zwyrodnieniowych stawów.

Dlaczego zabiegi z kwasem hialuronowym trzeba cyklicznie powtarzać?

Mimo że kwas hialuronowy występuje na rynku zarówno w postaci czystej, do stosowania zewnętrznego na skórę, jak i w wielu kremach do pielęgnacji cery dojrzałej, najszersze zastosowanie ma on w medycynie estetycznej, jako podstawowy element wielu zabiegów.

Odpowiednie stężenie kwasu wstrzykuje się w skórę. Specjalnie przygotowane preparaty służące do wypełniania zmarszczek mają formę plastycznego żelu o krystalicznej postaci, który, za pomocą iniekcji, wprowadzony w głąb naskórka wyraźnie spłyca zmarszczkę. Co ciekawe, w zależności od rodzaju zabiegu i pożądanego efektu, specjalista dobiera inny rodzaj kwasu hialuronowego oraz jego stężenie. Są bowiem specjalne preparaty przygotowane do powiększania ust, wypełniania zmarszczek i mezoterapii. Niestety, dla utrzymania efektu, tego rodzaju zabiegi należy powtarzać. Kwas hialuronowy naturalnie rozkłada się w naszym organizmie, dlatego po 6 lub 12 miesiącach rezultaty odmładzające stają się niemal niewidoczne. Bardzo ważne jest to, by zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego były wykonywane wyłącznie przez specjalistów o odpowiednich kwalifikacjach. Lekarz powinien mieć certyfikat poświadczający jego umiejętności. Nie wolno poddawać się zabiegom w klinice o wątpliwej renomie ani u lekarza, któremu brakuje odpowiedniego doświadczenia, ponieważ, w konsekwencji, można doświadczyć niebezpiecznych powikłań.
Kwas hialuronowy dba o idealne nawilżenie i ujędrnienie skóry,fot. pixabay.com
pixabay.com

Kwas hialuronowy sprzymierzeńcem naszych stawów

Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany również w ortopedii jako środek pomocny w terapii chorób kości i stawów. Za pomocą iniekcji substancję wprowadza się bezpośrednio do jamy stawowej. Zabieg ten nosi nazwę wiskosuplementacji i cieszy się coraz większą popularnością.

Kojące właściwości kwasu hialuronowego i ich wykorzystanie w ginekologii

Szereg badań laboratoryjnych wykazał, że kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w zwalczaniu stanu zapalnego, a także przyspiesza zabliźnianie się ran po zabiegach chirurgicznych przeprowadzonych w obrębie żeńskich narządów rozrodczych. Kojące i regenerujące działanie tej substancji sprawia, że jest ona skutecznym i bezpiecznym w użytkowaniu preparatem wspierającym powrót do pełni zdrowia po operacji.

Kwas hialuronowy a oczy

Kwas hialuronowy, poza kosmetyką, odgrywa ważną rolę w okulistyce. Jest on podstawowym składnikiem soczewek kontaktowych oraz kropli do oczu. Tego rodzaju preparaty mają za zadanie złagodzić podrażnienia gałki ocznej wynikające z aplikacji soczewek kontaktowych, a także przeciwdziałać towarzyszącemu osobom spędzającym wiele godzin przed komputerem zespołowi suchego oka. Kwas hialuronowy zapobiega także stanom zapalnym oczu i jest powszechnie stosowanym preparatem podczas operacji chirurgicznych narządu wzroku.

Czy kwas hialuronowy jest dobry dla każdego?

Jako że, kwas hialuronowy jest substancją zgodną z chemiczną budową komórek ludzkich, po zastosowaniu zwykle nie wywołuje negatywnych reakcji, takich jak uczulenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub pieczenie. Po zabiegach medycyny estetycznej obrzęk w miejscu zastrzyku może się jednak utrzymywać do 2 dni. Przez dwa tygodnie po operacji odmładzającej należy także unikać słońca i nie chodzić do sauny.

Warto także wypijać duże ilości wody mineralnej, aby kwas mógł dobrze scalić się z naszymi tkankami. Uznaje się, że kwas hialuronowy może być stosowany przez wszystkich, poza kobietami w ciąży, karmiącymi piersią i osobami uczulonymi na tę substancję. Nie ma jednak jeszcze jednoznacznych wyników badań naukowych, które potwierdzałyby negatywny wpływ kwasu hialuronowego na płód i dziecko. Jeśli zaś chodzi o reakcje alergiczne, to występują one niezwykle rzadko. Objawiają się zazwyczaj bólem i zaczerwienieniem w miejscu iniekcji tej substancji pod skórę.
pixabay.com

Kwas hialuronowy w tabletkach czy zastrzykach?

Co ciekawe, kwas hialuronowy przyjmowany w postaci tabletek może być tak samo efektywny, jak profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Zwłaszcza, jeśli tego rodzaju środki są przyjmowane w odpowiednich dawkach i wystarczająco długo. Dodatkowo, uzyskane dzięki tabletkom efekty utrzymują się dłużej niż te, które dają zabiegi medycyny estetycznej. Nawet głębokie zmarszczki ulegają wygładzeniu.

Kwas hialuronowy to patent na młody wygląd

Niewątpliwie kwas hialuronowy to jeden ze skuteczniejszych środków przedłużających młodość. Potwierdzają to nie tylko badania naukowe, lecz także opinie ludzi stosujących ten preparat. Dzięki temu, że na rynku możemy znaleźć mnóstwo kosmetyków zawierających kwas hialuronowy w składzie, włączenie go do codziennej pielęgnacji nie stanowi większego problemu. Warto również sięgnąć po tabletki o odpowiednio wysokim stężeniu tej substancji, a nasza skóra szybko odzyska jędrność i elastyczność. 
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

 1. Erika Fink; “Kosmetyka – przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych”; ;
 2. Bożena Mamcarz, Dorota Prandecka; “Kwas hialuronowy, Medycyna estetyczna w praktyce tom 1. ”; Medical Education, Warszawa 2010;
 3. Saranraj, P. ; “Hyaluronic acid production and application: A Review. ”; 2013;
Ocena (3.0) Oceń: