Selen (Se) - właściwości, działanie i występowanie selenu

Freeimages.com/Zsuzsa N.K. Freeimages.com/Zsuzsa N.K.

Selen przeciwdziała rozwojowi nowotworów, dba o potencję i prawidłowy rozwój płodu, wspiera pracę tarczycy, pomaga walczyć z infekcjami grzybiczymi, wirusowymi i bakteryjnymi i łagodzi stany zapalne. Selen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Zatem poznajmy szczegółowo jego właściwości.


Fundamentalna rola selenu w życiu człowieka

Zawartość selenu w ludzkim ustroju waha się, w zależności od wieku i płci, od 6 do 21 mg. To niewielka ilość, bo selen jest pierwiastkiem śladowym. Za to istotnych funkcji, jakie pełni w organizmie jest naprawdę wiele. Po pierwsze, wspiera ochronę przed chorobami i infekcjami, wzmacniając odporność i działając przeciwzapalnie. Pomaga między innymi w unieszkodliwianiu czynników odpowiedzialnych za reumatoidalne zapalenie stawów, a także skutecznie walczy z bakteriami, grzybami, wirusami i pleśnią. Po drugie, ma duże znaczenie w detoksykacji organizmu i zmniejszają ryzyko półpaśca oraz opryszczki. Po trzecie, chroni układ rozrodczy, wpływa pozytywnie na libido i pozwala na prawidłowy rozwój płodu – zapobiega przy tym również przedwczesnemu porodowi. Po czwarte, wspomaga układ krążenia – dba o naczynia wieńcowe i przeciwdziała miażdżycy. Wreszcie, uczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy, wchodzi bowiem w skład dejodynaz trójjodotyroninowych, które mają zdolność przekształcania trójjodotyroniny w tyroksynę. Przyjmowany w odpowiedniej ilości w czasie ciąży oddala ryzyko wystąpienia poporodowego zapalenia tarczycy.

Selen ma jednak przede wszystkim silne właściwości antyoksydacyjne i – jak wykazały liczne badania, może chronić ludzki organizm przez różnymi rodzajami nowotworów. Odkąd stało się to powszechnie wiadome, spopularyzowano przyjmowanie selenu w formie suplementów, które mają oddalać ryzyko raka i działać ogólnie wzmacniająco na układ immunologiczny.


Selen czarny lub czerwony. By W. Oelen (File:Selenium-red.jpg, File:Selenium black.jpg) [CC BY-SA 3.0 ], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Łykanie suplementów diety ma sens?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy