Definicja pojęcia:

serce

Serce - stanowi główny organ układu krążenia strunowców, pazurnic, ramienionogów, stawonogów oraz mięczaków. U kręgowców serce tworzą komórki tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej. Jest to jednak tkanka typu sercowego. Jej cechą charakterystyczną jest widlaste rozgałęzienie włókien z centralnie położonymi jądrami. Fakty te odróżniają tkankę mięśniową serca od tkanki mięśni szkieletowych.

Serce jest centralnym elementem układu krążenia, znajdujący się w śródpiersiu środkowym zlokalizowanym w klatce piersiowej (u człowieka). Serce jest otoczone workiem osierdziowym, zbudowanym z tkanki łącznej, tworzącej podwójną błonę surowiczą. Głównym zadaniem serca jest utrzymywanie w ciągłym ruchu krwi, która znajduje się w układzie krwionośnym organizmu.

Układy krwionośne serca

Serce zasila dwa układy krwionośne: krwioobieg duży i mały.

  • Krwiobieg mały- obejmuje prawą komorę serca. Stamtąd odtlenowana krew zostaje przepompowana do płuc w celu jej natlenowania. Dzieje się tak dzięki przepływaniu krwi w sieciach naczyń włosowatych, gdzie dochodzi do wymiany gazowej. Następnie natlenowana krew wraca najpierw do lewego przedsionka w sercu, a potem do lewej komory serca.
  • Krwiobieg duży- natlenowana krew zostaje wyrzucona pod wpływem dużego ciśnienia z lewej komory serca do głównej tętnicy ciała (aorta). Następnie jest ona kierowana do mniejszych naczyń, aby w końcu trafiła do drobniutkich naczyń włosowatych znajdujących się w całym organizmie. Dzięki temu dochodzi do przekazania tlenu do komórek. Po przeprowadzeniu wymiany gazowej, krew uboga w tlen przedostaje się do drobnych żył, następnie przepływa do coraz większych naczyń krwionośnych, aż w końcu trafia do żyły głównej górnej i dolnej. One z kolei prowadzą bezpośrednio do prawego przedsionka serca, z którego krew wpływa do prawej komory.


Ludzkie serce. wikipedia.com
 


Legenda. Pokaż objaśnienia oznaczeń i skrótów
Szukaj
Oceń stronę
Ocena: 4.6
Wybór wg alfabetu:
a b c ć d e f g h i j k l ł m n o q p r s ś t u v w x y z ż ź
Pasaż zakupowy