Polacy wśród najlepszych w konkursie fotografii satelitarnej „Seize the Beauty of Our Planet”
Ekologia.pl Środowisko Polacy wśród najlepszych w konkursie fotografii satelitarnej „Seize the Beauty of Our Planet”

Polacy wśród najlepszych w konkursie fotografii satelitarnej „Seize the Beauty of Our Planet”

Klimatyczne dramaty, które rozgrywają się na naszych oczach, zostały uchwycone z kosmosu w piątej edycji międzynarodowego konkursu „Seize the Beauty of Our Planet”. Jury, złożone z ekspertów ds. obserwacji Ziemi, oraz internauci wybrali najlepsze zdjęcia satelitarne przedstawiające zagrożone ekosystemy wymagające pilnej ochrony. W tegorocznej edycji wyróżniono pięciu Polaków, z których dwóch stanęło na podium.

Mokradła rzeki Agan i zagrożenia związane z wydobyciem ropy naftowej

„Mokradła rzeki Agan i zagrożenia związane z wydobyciem ropy naftowej” (org. „Agan River Wetlands and Oil Extraction Challenges”), autor: Kamil Onoszko (Polska)

Konkurs, organizowany przez firmę CloudFerro pod hasłem „Preserve the Earth” (Chrońmy Ziemię), miał na celu zwrócenie uwagi na wpływ zmiany klimatu na różnorodne miejsca na Ziemi oraz promocję danych satelitarnych programu Copernicus w badaniach środowiska. Wśród prac wyróżniono m.in. obrazy przedstawiające mokradła zagrożone wydobyciem ropy naftowej, topnienie wiecznej zmarzliny w Jakucji czy lasy namorzynowe walczące z podnoszącym się poziomem morza.

Pierwsze miejsce zdobył Kamil Onoszko, który uwiecznił degradację mokradeł rzeki Agan na Syberii. To ważne ekosystemy magazynujące węgiel i wodę, które cierpią z powodu działalności wydobywczej. „Chciałem zwrócić uwagę na dramatyczne zmiany w jednym z najbardziej zagrożonych ekosystemów naszej planety” – podkreśla laureat. Trzecie miejsce zajęła Klaudia Kościuk, studentka geoinformatyki, która zaprezentowała obrazy topniejącej zmarzliny w Jakucji, podkreślając znaczenie monitorowania uwalniania metanu, jednego z najgroźniejszych gazów cieplarnianych.

Konkurs przyciągnął uczestników z całego świata, a ich prace nie tylko pokazują skutki zmian klimatu, ale też inspirują do działania na rzecz ochrony środowiska. Partnerem tegorocznej edycji była Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), a zwycięskie zdjęcia można obejrzeć na stronie organizatora. Zdjęcia te znajdą się również w specjalnym kalendarzu na 2025 rok, który trafi do instytucji zajmujących się badaniami klimatycznymi.

 

Ogłoszono wyniki piątej edycji międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our Planet”.

2. miejsce: „Naczynia włosowate natury – lasy namorzykowe: zagrożeni sojusznicy klimatu” (org. „Nature’s Capillary Networks – Mangroves: Climate Allies at Risk”), autor: Johannes Albert (Niemcy)

 

Ogłoszono wyniki piątej edycji międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our Planet”

3. miejsce: „(Wieczna) zmarzlina – Jakucja” (org. „(Perma)frost – Yakutia”), autor: Klaudia Kościuk (Polska)

Pełna lista laureatów oraz galeria nagrodzonych prac dostępna jest na stronie konkursu: https://cloudferro.com/contest2024/.

 

5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments