7 mitów o branży papierniczej. (Wersja 1)
„Kiedy ludzie zużywają więcej papieru, dostawcy sadzą więcej drzew. Jeżeli chcemy większych lasów produkcyjnych, powinniśmy zużywać coraz więcej papieru. Przepisy powinny bezpośrednio ochraniać ważne ostoje dzikiej przyrody, zamiast ograniczać nasze zapotrzebowanie na papier.” Edward L. Glaeser, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda.
Najwyższa pora powiedzieć prawdę, wyjaśnić nieścisłości, nie pozostawiając żadnych wątpliwości na temat przemysłu papierniczego i jego wkładu w ekorozwój.
Fakty dotyczące lasów UE
- 37,8% – Obszar terytorium UE pokryty terenami leśnymi
- 30% – Zwiększenie terenów leśnych UE w ciągu ostatnich 50 lat
- 6.450 km2 – Roczny przyrost terenów leśnych UE
- +33% – Nowe drzewa w porównaniu do wyciętych drzew rocznie
- 400 milionów m3 – Ilość wyciętych drzew (2005)
- 37% – 150 milionów m3 – Ilość wykorzystana do produkcji papieru
To nieprawda – dzięki produkcji papieru rośnie więcej drzew. Na tym właśnie polega urok surowca odnawialnego.Sektory przemysłowe, które wykorzystują drewno, potrzebują rosnących lasów. To leży w ich własnym interesie. W lasach gospodarczych, na miejsce każdego wyciętego drzewa sadzi się od trzech do czterech nowych. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych rośnie obecnie o 25 proc. więcej drzew niż w 1901 roku, a w samej Europie lasy przyrastają rocznie o obszar, którego powierzchnia przekracza ponad 1,5 miliona boisk piłkarskich.
Zdrowy rozsądek może podpowiadać, że im większe i starsze drzewo, tym więcej dwutlenku węgla pochłania. W rzeczywistości młode drzewa są znacznie bardziej wydajne w procesie pochłaniania dwutlenku węgla niż stare lasy. Im starsze drzewo, tym wolniej absorbuje CO2. Ponadto, wraz z wiekiem drzewa zaczynają ulegać naturalnemu rozpadowi, który powoduje wydalanie dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych z powrotem do atmosfery. A zatem, aby uzyskać maksymalną zdolność drzew do pochłaniania dwutlenku węgla, potrzebujemy młodych, zdrowych lasów, w których drzewa są regularnie wycinane i powtórnie sadzone.
Sektor branży papierniczej zużywa paliwo kopalne w mniejszym stopniu niż inne sektory produkcyjne. Poza tym przemysł papierniczy jest największym pojedynczym odbiorcą i wytwórcą energii odnawialnej w Europie. Ponad połowa całkowitego zużycia energii w tym przemyśle opiera się na biomasie. Jest to jedyna główna gałąź przemysłu, która zdołała zredukować emisje w ramach Systemu Handlu Emisjami UE w 2008 roku w porównaniu do 2007 roku (baza danych na temat CO2 Komisji Europejskiej).
Ślad węglowy jest praktycznie wszędzie. Zatem porównajmy wielkości z różnych źródeł.
Przy produkcji 200 kg papieru, czyli średniej ilości, jaką zużywamy w ciągu roku, w zależności od źródła energii, wytwarzanych jest od 130 do 250 kg CO2. To wielkość porównywalna do ilości dwutlenku węgla wytworzonego przez przeciętny rodzinny samochód, który przejechał 960 km. W internetowym wydaniu Timse’a z 2010 roku zostało opublikowane badanie przeprowadzone przez fizyka z Uniwersytetu Harvarda, które ujawniło, że złożone wyszukiwanie za pomocą przeglądarki Google, które trwa kilka minut, może wytworzyć szacunkowo od 5 do 10 gramów CO2. Zagotowanie wody w czajniku na filiżankę herbaty wytwarza 15 gramów CO2. Stek zjedzony wieczorem na kolację również ma ślad węglowy! Wołowina i cielęcina charakteryzują się największym śladem węglowym ze wszystkich gatunków mięsa. Nie należy również zapominać o metanie, kolejnym gazie cieplarnianym. Cierpiące na wzdęcia zwierzęta gospodarskie są odpowiedzialne za 14% wszystkich emisji metanu – to ogromna ilość śladu.
Opakowania papierowe, w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów opakowań, są wytwarzane z drewna, więc stanowią całkowicie odnawialny surowiec. Ponieważ opakowanie wytwarzane z papieru jest w można w całości poddać recyklingowi, a około 80 proc. opakowań z tektury falistej jest zbierane i powtórnie przetwarzane, nie ma żadnych wątpliwości, że stanowią one najbardziej ekologiczny i odpowiedzialny wybór zarówno dla przedsiębiorstw, jak i konsumentów.W branży papierniczej mamy zwyczaj mówić, że opakowania papierowe zapobiegają marnotrawstwu. Po zużyciu ponownie ich użyjemy, a potem jeszcze raz i jeszcze raz …
„Tektura wytwarzana z włókien pierwotnych stanowi przykład najbardziej ekologicznego i przyjaznego środowisku materiału opakowaniowego…” Dyrektor Generalny PricewaterhouseCoopers w Perspektywach na 2010
W obecnej chwili nacisk Unii Europejskiej w zakresie środowiska jest skoncentrowany głównie na zmianach klimatycznych. Jednak gospodarka odpadami jest jednym z priorytetów. Jednakże w latach 80-tych i 90-tych organizacje pozarządowe, ukierunkowane na ochronę środowiska, przekonały polityków na szczeblu unijnym i krajowym, że powtórne wykorzystanie produktu jest lepsze od recyklingu. W niektórych obszarach nasi konkurenci z sektora opakowań plastikowych wykorzystali to z dobrym skutkiem. Skutecznie przekonują rynek, że skrzynki wielokrotnego użytku bardziej odpowiadają celom polityki UE niż palety z tektury falistej, na skutek czego wzrosła sprzedaż skrzynek wielokrotnego użytku.
Jednak puste plastikowe skrzynki są przekazywane do powtórnego napełnienia w transporcie drogowym, często na bardzo duże odległości, co powoduje zbędne emisje CO2. Ich sterylizacja wymaga użycia gorącej wody i środków chemicznych, co generuje jeszcze większą ilość CO2. Obecna koncentracja UE na polityce związanej ze zmianą klimatu daje możliwość przywrócenia równowagi i promowania palet z tektury falistej, które mogą być wtórnie przetwarzane i stanowią o wiele lepszy wybór niż skrzynki wykonywane z plastiku.
Europejski sektor papieru i opakowań papierowych zaopatruje się w włókno w sposób odpowiedzialny. Branża surowo potępia nielegalny wyręb lasów. Wdrożyła nawet Kodeks Postępowania w zakresie legalnego wycinania drzew. Ponadto wspiera wszystkie wiarygodne systemy certyfikacji, a procent certyfikowanego surowca, który wykorzystuje, wynosi 55%.
Certyfikację posiada połowa lasów UE i 86% lasów będących własnością przedsiębiorstw papierniczych*. Zaangażowanie sektora w odpowiedzialne zaopatrywanie w surowiec jest oczywiste i nie podlega żadnym wątpliwościom.
„Sektory leśny, papierniczy i opakowaniowy to jedne z najbardziej ekologicznych gałęzi przemysłu, jakie istnieją” Dyrektor Generalny PricewaterhouseCoopers w Perspektywach na 2008