Najpiękniejsze wodospady na świecie

Hipnotyzujące i inspirujące wodospady należą do najbardziej urzekających zjawisk na naszej planecie. Jest coś wyjątkowo kojącego w odczuwaniu mgiełki na twarzy i w obserwowaniu, jak woda spada ze skały do basenu lub szalejącej rzeki. Na całym świecie są tysiące wodospadów, ale nie wszystkie są sobie równe. Oto 10 najpiękniejszych wodospadów na świecie!Wodospady Wiktorii, fot. shutterstockWodospady Wiktorii, fot. shutterstock
  1. Wodospad Niagara, USA / Kanada
  2. Weeping Wall, Hawaje
  3. Wodospady Iguazú, Brazylia / Argentyna
  4. Angel Falls, Wenezuela
  5. Gullfoss, Islandia
  6. Seljalandsfoss, Islandia
  7. Rheinfall, Szwajcaria
  8. Wodospady Ouzoud, Maroko
  9. Wodospady Wiktorii, Zambia/Zimbabwe
  10. Wodospady Ban Gioc–Detian, Chiny / Wietnam

Wodospad Niagara, USA / Kanada

Wodospad Niagara na granicy między USA a Kanadą zasługuje na swoją indyjską nazwę „grzmiąca woda”. Bowiem w zależności od pory roku, przez wodospad przetacza się od 2800 do 5700 metrów sześciennych wody na sekundę. Co daje fascynujący naturalny spektakl. Niagara Falls składa się z trzech wodospadów: American Falls, Bridal Veil Falls i Horseshoe Falls.
Wodospad Niagara, fot. shutterstock

Weeping Wall, Hawaje

Jeśli wybierzesz się na jedną podróż helikopterem w swoim życiu, niech to będzie wokół hawajskiej wyspy Kauai. Nie tylko poczujesz się, jak w Parku Jurajskim, ale za jednym zamachem zobaczysz jedne z najbardziej zadziwiających i odległych krajobrazów na Ziemi z niezapomnianej perspektywy. Kanion Waimea, wysokie klify wybrzeża Nā Pali, rafa podkowiasta plaży Tunnels i Ściana Płaczu (Weeping Wall). Dziesiątki strumieni, wysokich na tysiące metrów, spadają jak łzy prosto z zamglonego nieba. Ustawiony na szmaragdowym tle wulkanu tarczowego Mount Waialeale: górującego piękna fizycznego z wcześniejszej epoki geologicznej, jest to jeden z najbardziej zdumiewających widoków na planecie. Wędrówka do wodospadu jest możliwa tylko dla doświadczonych poszukiwaczy przygód.
Góra Waialeale znana jako najbardziej mokre miejsce na Ziemi, Kauai, Hawaje. Fot. shutterstock

Wodospady Iguazú, Brazylia / Argentyna

I kolejna kaskada transgraniczna: wodospady Iguazú znajdują się między Brazylią a Argentyną. Tutaj 275 wodospadów zanurza się w wąwozie o długości 700 metrów i szerokości 150 metrów. Ten naturalny spektakl został również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa. Kładki prowadzą bardzo blisko mas wodnych, podczas gdy odważniejsi mogą przepłynąć łodzią motorową bezpośrednio do dużego basenu.
Wodospady Iguazú, Brazylia. Fot. shutterstock

Angel Falls, Wenezuela

Woda z najwyższego wodospadu na świecie spada z 979 metrów od góry stołowej Auyan-Tepui w Wenezueli. Pochodzi z rzeki Río Churún. Spływająca w dół woda jest rozpylana na małe kropelki, które u podnóża skały zamieniają się w rwącą rzekę. Do Salto Ángel, jak po hiszpańsku nazywa się Angel Falls, nie jest łatwo się dostać ‒ w grę wchodzi samolot lub jednodniowa wycieczka łodzią.
Angel Falls, Wenezuela. Fot. shutterstock

Gullfoss, Islandia

Islandia jest znana jako wyspa ognia i lodu. A tam, gdzie jest lód, jest dużo wody. To samo dotyczy gigantycznego Gullfoss (Golden Falls). Szeroki na 229 metrów wodospad zanurza się w głębi ponad dwoma tarasami. Znajduje się na Szlaku Zwiedzania Złotego Kręgu i jest łatwo dostępny. Ścieżka prowadzi do platformy, z której turyści mogą z bliska podziwiać wodospad.
Gullfoss, Islandia. Fot. shutterstock

Seljalandsfoss, Islandia

Islandia ma tysiące wodospadów. Jednym z popularniejszych jest Seljalandsfoss na południu wyspy. Tutaj odwiedzający mogą wejść za masy wody i spojrzeć przez nie na krajobraz. Szczególnie wieczorem kolory wydają się bardzo intensywne. Wodospad ma 66 metrów wysokości i jest zasilany przez rzekę Seljalandsá.
Seljalandsfoss, Islandia. Fot. shutterstock

Rheinfall, Szwajcaria

Rheinfall to największy wodospad Europy, jeżeli bierzemy pod uwagę przepływ wody. Wodospady Renu w Schaffhausen, zaledwie kilka kilometrów od Jeziora Bodeńskiego, mają 23 metry wysokości i 150 metrów szerokości. Zwiedzający mogą obserwować naturalny spektakl z kilku platform. Kolejnym punktem widokowym jest mały zamek Wörth, który znajduje się na wyspie. Gigantyczne masy wody można podziwiać jeszcze bardziej bezpośrednio z łodzi.
Rheinfall, Szwajcaria. Fot. shutterstock

Wodospady Ouzoud, Maroko

Wodospady Ouzoud na skraju gór Atlas to najwyższe i najbardziej bogate w wodę wodospady w Maroku. Masy wody przepływają przez kilka kaskad, zanurzają się na 110 metrów nad czerwonymi skałami i ostatecznie wpływają do małego jeziora. Z górnej krawędzi można zejść ścieżką. Tutaj można poznać wolno żyjące małpy berberyjskie, które porzuciły wszelką nieśmiałość wobec ludzi.
Ouzoud, Maroko. Fot. shutterstock

Wodospady Wiktorii, Zambia/Zimbabwe

Wodospady Wiktorii uznane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, a w 1989 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wodospady znajdują się na rzece Zambezi, czwartej co do wielkości rzece w Afryce, która wyznacza również granicę między Zambią a Zimbabwe. Jest to jeden z największych wodospadów na świecie,w którym Wysokość spadku wody wynosi 108 m, szerokość wodospadu 1,7 kilometra. Hałas wodospadów Wiktorii słychać z odległości 40 kilometrów, a mgiełka ze spadającej wody wznosi się na wysokość ponad 400 metrów i widać ją z odległości 50 kilometrów. Nic dziwnego, że miejscowe plemiona nazywały wodospad Mosi-o-Tunya „grzmiącym dymem”. Co ciekawe, w porze suchej poziom wody w rzece Zambezi gwałtownie spada i przez niektóre części wodospadu można przejść.
Wodospady Wiktorii, Zambia/Zimbabwe

Wodospady Ban Gioc–Detian, Chiny / Wietnam

Wodospady Ban Gioc–Detian znajdują się na granicy Chin i Wietnamu. Quy Xuân przepływa przez kilka stopni w poprzek ścian skalnych o szerokości 300 metrów i wysokości ponad 50 metrów. Najwięcej wody w rzece płynie od maja do września. Cechą szczególną jest z pewnością zjawiskowe otoczenie - pejzaż, jak z filmu fantasy.
Ban Gioc–Detian. Fot. shutterstock
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

1. “https://www.theactivetimes.com/travel/most-beautiful-waterfalls-world”; data dostępu: 2021-03-09
2. “https://theluxurytravelexpert.com/2014/11/17/top-10-most-spectacular-waterfalls-in-the-world/”; data dostępu: 2021-03-09
3. “https://www.dw.com/en/the-worlds-most-beautiful-waterfalls/g-52447653”; data dostępu: 2021-03-10
4. “https://www.world-of-waterfalls.com/top-10-waterfalls/”; data dostępu: 2021-03-10
5. “https://www.afar.com/magazine/the-best-waterfalls-in-the-world”; data dostępu: 2021-03-11

Ocena (2.5) Oceń: