Samochodowa komuna czyli carpooling po polsku
Ekologia.pl Środowisko Specjalne Samochodowa komuna czyli carpooling po polsku

Samochodowa komuna czyli carpooling po polsku

Ekologia.pl

Pamiętacie słynną scenę z filmu „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” Stanisława Barei, w której jeden z bohaterów opowiada „Ja to, proszę Pana, mam bardzo dobre połączenie…”? Dziś już mało kto chciałby podróżować w ten sposób – dojeżdżający do pracy do innej miejscowości decydują się raczej na zakup własnego samochodu. Jednak zbyt dużo aut na drodze równa się: korki, hałas, zanieczyszczenie powietrza i w konsekwencji złe samopoczucie samych podróżujących, a także okolicznych mieszkańców. Czy można temu zapobiec? Oczywiście! Jednym z rozwiązań jest carpooling!

Ten popularny na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych trend opiera się na bardzo prostej zasadzie: kierowca, który wybiera się w trasę i może zaoferować wolne miejsca w samochodzie, publikuje ogłoszenie o tym, iż szuka towarzyszy podróży. Pasażerowie korzystają z oferty, często „dorzucając się” do kosztów paliwa.

Wsiadaj bracie dalej hop…

– Carpooling bywa nazywany internetowym autostopem lub e-autostopem. Miłośnicy tradycyjnego podróżowania „na stopa” zwracają jednak uwagę na dwie zasadnicze różnice: podczas gdy autostop jest spontaniczny i zwykle bezpłatny, w przypadku carpoolingu kierowca i pasażer umawiają się na przejazd, poza tym w grę wchodzi często zwrot części kosztów – tłumaczy Justyna Luty-Urbanek Product Manager serwisu Carpooling.pl.

Carpooling to zjawisko szczególnie popularne w Niemczech i we Francji, gdzie stwierdzono, iż całkowite pozbycie się samochodów z miasta jest niewykonalne, należy zatem – oprócz zachęcania mieszkańców do spacerów, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji publicznej – wspierać rozsądne korzystanie z samochodu. Dlatego 17 września 2010 w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ogłoszono we Francji „Dniem carpoolingu”.

Carpooling po Polsku?

Także w Polsce od kilku miesięcy kierowcy i pasażerowie umawiają się na wspólne przejazdy. Możliwe jest to dzięki serwisowi carpooling.pl. Lokalna odsłona największej europejskiej platformy carpoolingowej wystartowała w marcu 2010 roku i do dnia dzisiejszego zarejestrowało się w niej 13 tys. mieszkańców.

Kto korzysta z carpoolingu w Polsce? Oto kilka danych: 70 proc. to mężczyźni, największa grupa (ponad 40 proc.) to osoby w wieku 25-34 lat, następnie około 25 proc. to osoby młodsze: między 19 a 24 rokiem życia. Nieco ponad 20 proc. zarejestrowanych użytkowników to osoby z grupy wiekowej 35-49 lat. Na wspólne przejazdy chętnie umawiają się studenci: ok. 23 proc. użytkowników, oraz osoby mające stałą pracę: 32 proc.

Polski system carpoolingu to dostęp do ponad 350 tys. ofert przejazdów i zapytań o wolne miejsca na trasach przebiegających przez 5 tys. europejskich miast. Baza jest automatycznie odświeżana, co oznacza, że w serwisie można zobaczyć wyłącznie przejazdy aktualne,  takie, które odbędą się w ciągu najbliższych 4 tygodni.

Na jakich trasach można znaleźć najwięcej ofert przejazdów? Najpopularniejsze miasta w Polsce to Wrocław, Kraków, Warszawa, Poznań i Katowice. Coraz więcej przejazdów dotyczy także mniejszych miejscowości, jednak polskiej odsłonie daleko jeszcze do wersji niemieckiej, gdzie dla każdego miasta znajdującego się na liście można znaleźć setki ofert.

Najwięcej wyszukiwań przejazdów dotyczy dłuższych tras pomiędzy miastami. Przeważnie są to duże miejscowości, miasta uniwersyteckie czy znajdujące się w regionach o dużym zagęszczeniu mieszkańców. Osoby korzystające z carpoolingu najczęściej szukają przejazdów „okazją” na trasie Warszawa – Kraków (i z powrotem), a także Warszawa – Gdańsk czy Wrocław – Warszawa.

Pieniądze to nie wszystko

– Jakie korzyści płyną z carpoolingu? Jadąc na przykład z Krakowa do Poznania, kierowca wydaje na paliwo średnio 150 zł. Jeśli zabierze ze sobą 2 osoby, które „dorzucą sie” do kosztów paliwa, zaoszczędzi aż 2/3 tej sumy. Nie można także zapominać o wpływie carpoolingu na środowisko: jeśli część kierowców zdecyduje się pozostawić swoje samochody w garażu i pojechać z kimś innym, są szanse, aby ulice były mniej zatłoczone. A mniej korków, to mniej hałasu, zanieczyszczeń i w konsekwencji mniej szkodliwego wpływu transportu na nasze zdrowie. – tłumaczy Justyna Luty-Urbanek, Product Manager serwisu Carpooling.pl.

Ewidentną zaletą jest też pewna swoboda podróżowania: nie przeszkodzi ci chmura pyłu wulkanicznego, nie będziesz uzależniony od spóźniających się pociągów, czy tłoku w komunikacji miejskiej. No i mamy też korzyści społeczne. – Taka podróż samochodem to ciekawe doświadczenie, no i szansa na zawarcie nowych znajomości. – zachwala Justyna Luty-Urbanek.

Źródło: www.carpooling.pl



4.9/5 - (8 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

carpooling to fajna rzecz takze jesli o przeprawy promowe. niektore trasy w Europie nie akceptuja pieszych pasazerow, a nawet jesli oferuja to cena jest porownywalna do przejazdu samochodem. Cena przeprawy samchodem przez kanal la manche obejmuje zazwyczaj 1-4 lub 1-9 pasazerow, tzn, jadac sami lub z pelnym samochodem zaplacimy to samo. dzieki carpoolingu mozemy przeplynac promem taniej.