Skąd przylatuje jemiołuszka? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Skąd przylatuje jemiołuszka?

Skąd przylatuje jemiołuszka?

Jak powszechnie wiadomo, wiele gatunków ptaków odlatuje z Polski. Są również takie, które przybywają do naszego kraju w okresie zimowym z jeszcze bardziej mroźnych miejsc. Takim skrzydlatym zwierzęciem jest jemiołuszka. Z tego wpisu dowiesz się m.in. skąd przylatuje i w jakim środowisku występuje oraz poznasz wiele innych ciekawostek. Zachęcamy zapoznania się z interesującymi informacjami na temat tych osobników!

Jemiołuszka przylatuje do nas z krajów skandynawskich, fot. Dennis Jacobsen/Shutterstock

Jemiołuszka przylatuje do nas z krajów skandynawskich, fot. Dennis Jacobsen/Shutterstock
Spis treści

Z jakiego obszaru jemiołuszka przylatuje do Polski?

Szczegółowe informacje o ptakach pojawiających się w naszym kraju administrowane są przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Jemiołuszka występująca na terenie Europy przylatuje z krajów skandynawskich, a jej populację ocenia się na ok. 700 tys. par. Wraz z nadejściem jesieni zwierzęta przemieszczają się na południe kontynentu. Czas ich wędrówki zależy od dostępności do pokarmu – brak problemów z dostępem do pożywienia sprawia, że nie ruszają dalej. Wyczerpane zapasy skłaniają je do kolejnych poszukiwań.

Naturalne środowisko różnych gatunków jemiołuszki

Ptak z rodziny Bombycillidae lubi przebywać w lasach iglastych oraz mieszanych. Zamieszkuje tajgę i lasotundrę północnej części Eurazji, skąd przylatuje do Polski. Jemiołuszka przemieszcza się mniejszymi lub większymi stadami.

Występowanie jemiołuszki (poza okresem zimowania)
  • Zwyczajna (Bombycilla garrulus): Skandynawia, Rosja, Syberia, Alaska, Zatoka Hudsona w Kanadzie
  • Cedrowa (Bombycilla cedrorum): północno-zachodnia oraz środkowa części Ameryki Północnej
  • Japońska (Bombycilla japonica): Jakucja, Dolina Amuru, Chiny oraz Korea Północna
Tabela: opracowanie własne

Jak zapewnić dobre warunki jemiołuszkom?

Jeśli umieścisz w swoim ogrodzie karmnik zaopatrzony w odpowiednie pożywienie, pomoże to jemiołuszkom łatwiej przetrwać zimę. Dzięki temu będziesz miał też możliwość obserwacji ptaków, które przylatują z mroźniej Skandynawii. Taką kryjówkę kupisz w sklepie lub stworzysz samodzielnie, angażując do tego członków rodziny, co okaże się kreatywnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Dodatkowo ptasia stołówka wykonana z drewna będzie stanowiła ciekawą ozdobę. Co najważniejsze, zabezpieczy ona pokarm przed śniegiem oraz deszczem i pomoże utrzymać ziarno w jednym miejscu.

Pomóż jemiołuszkom podczas zimy w Polsce

Ważne miejsce w diecie ptaka zajmuje jemioła. Alternatywą w ich standardowym pożywieniu są owoce jarzębiny, które zjadają z ogromnym apetytem. Jemiołuszki przylatują i spędzają w jednym miejscu kilka dni, a po wyjedzeniu wszystkich zasobów szukają kolejnej okolicy bogatej w pokarm. Możesz pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom poprzez świadome dokarmianie ich.

Czym karmić przylatujące do Polski jemiołuszki?

Pamiętaj, aby w tym celu unikać ludzkiego jedzenia, szczególnie chleba, ponieważ może to zaburzyć gospodarkę wodną organizmu ptaków. Nie podawaj karmy solonej, ziemniaków, zepsutego lub robionego na zakwasie pieczywa, a także spleśniałych czy zjełczałych potraw. Jemiołuszki, które przylatują do Polski, chętnie zjedzą pożywne dla nich: proso, pszenicę, suszone owoce i jagody, a także ziarna słonecznika (najlepiej niełuskane), rzepaku czy dyni.

Korzyści ze świadomego karmienia jemiołuszek

Dokarmianie i zapewnienie schronienia ptakom pomaga im przetrwać w naszym kraju. Jemiołuszka podczas okresu godowego poluje na owady, takie jak komary i inne spokrewnione z nimi muchówki, co jest to szczególnie przydatne dla człowieka. Zwierzęta przylatują i żerują gromadnie na drzewach, a także krzewach. Niesamowity jest fakt, że potrafią one spożyć dwa razy więcej pokarmu, niż same ważą – nawet ponad 110 g!

Jemiołuszka, sikorka czy wróbel? Sprawdź także inne wpisy na portalu ekologia.pl!

Po przeczytaniu naszego wpisu już wiesz, skąd do Polski przylatuje jemiołuszka. Może teraz chciałbyś się dowiedzieć, jaki jest najgroźniejszy drapieżnik lub najbardziej jadowity pająk na świecie? Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody i szukasz ciekawych informacji na temat zwierząt, na stronie www.ekologia.pl znajdziesz m.in. interesujące opisy różnych gatunków. Zachęcamy do regularnego odwiedzania i przeglądania treści naszego portalu ekologicznego.

Skąd przylatuje jemiołuszka – pytania i odpowiedzi

Z jakich regionów świata przylatuje jemiołuszka?

Jemiołuszka to ptak wędrowny, który przylatuje głównie z północnej i wschodniej Europy oraz z zachodniej Azji.

Dlaczego jemiołuszka migruje?

Jemiołuszka migruje w poszukiwaniu lepszych warunków klimatycznych i dostępu do pożywienia, szczególnie w okresie zimowym.

Czy jemiołuszka odbywa długie migracje?

Tak, jemiołuszka może pokonywać długie dystanse podczas swoich migracji, przemieszczając się między obszarami lęgowymi a zimowiskami.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Abuladze, A. (2016): On the records of Bohemian Waxwing (Bombicilla garrulus);
  2. in Georgia. Proceedings of Institute of Zoology 25: 10-16;;
  3. Rafał Śniegocki; Jemiołuszki w odwiedzinach; https://www.poznan.lasy.gov.pl/jemioluszki; data dostępu: 05:10:2023;
  4. Andrzej G. Kruszewicz; “Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach ”; Wydawnictwo MULTICO;;
4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments