Mobilne aplikacje, które pomagają rozpoznawać rośliny i zwierzęta
Dużo pisze się o różnorodności biologicznej, która kurczy się w zastraszającym tempie. Przeciętny człowiek nie jest jednak w stanie docenić fauny i flory, które go otaczają, ze względu na ograniczoną wiedzę o gatunkach. Aplikacje mobilne to cenne narzędzie pozwalające rozpoznawać rośliny i zwierzęta, dzięki któremu każdy spacer czy podróż robi się znacznie ciekawsza, a wrażliwość ekologiczna rośnie. Które warto wypróbować?
Dlaczego warto obserwować faunę i florę wokół?
Mobilne aplikacje przyrodnicze to nie tylko pomoc w zaspokajaniu wrodzonej ludzkiej ciekawości. Wykorzystując telefon do identyfikacji poszczególnych gatunków roślin i zwierząt, zaczynamy inaczej patrzeć na świat. A obserwacja natury zdaniem psychologów to jeden z najlepszych sposobów na wyciszenie, wyostrzenie zmysłów, a także rozwój poczucia przynależności do danego regionu.
Ponieważ mobilne aplikacje nie tylko rozpoznają i nazywają gatunki, ale dostarczają o nich cennych informacji, oglądając świat z „komórką” poszerzamy swoją wiedzę, uczymy się rozumieć współzależności w ekosystemach i jesteśmy w stanie bardziej obiektywnie oceniać skutki poszczególnych wyborów w życiu codziennym. Rozpoznawanie zwierząt i roślin dzięki aplikacjom na telefon szczególnie warto polecić dzieciom i młodzieży, które wyrastają w betonowym środowisku miast i zbyt często wybierają wirtualną rzeczywistość nad tą biologiczną.
Obserwacja przyrody z pomocą nowych technologii pomaga też rozwijać osobiste pasje i zachęca do angażowania się w działalność na rzecz środowiska naturalnego. Całe rodziny mogą przyjemnie i zdrowo spędzać czas w lasach, parkach i na łąkach, „bawiąc” się w botaników, entomologów czy ornitologów – to zabawa i edukacja zarazem!
Ogólne aplikacje przyrodnicze
iNaturalist – jedna z najpopularniejszych aplikacji przyrodniczych na świecie, która powstała przy wsparciu towarzystwa National Geographic Society. Użytkownicy mogą wgrywać zdjęcia swoich odkryć, aby dowiedzieć się, o jaki gatunek chodzi. To jednak nie wszystko! iNaturalist to międzynarodowy projekt, który służy śledzeniu biologicznej różnorodności, więc każdy prywatny wkład to wsparcie dla rozwoju nauki. Aplikacja pokrywa wszystkie formy życia od grzybów po ssaki i umożliwia dołączanie do różnych międzynarodowych projektów.
Seek – aplikacja stworzona specjalnie do wyszukiwania i identyfikacji różnych gatunków roślin i zwierząt. Rozwinięta przez firmę, która stworzyła iNaturalist jest uproszczoną, mniej naukową wersją, idealną dla rodzin z dziećmi. Nagradza poszukiwania odznakami, motywując do spacerów, obserwacji i przebywania na łonie natury.
Aplikacje do identyfikacji owadów
Picture Insect – doskonała aplikacja dla osób zafascynowanych światem owadów. Wystarczy zrobić zdjęcie lub wgrać jedno z galerii telefonu, aby dowiedzieć się, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Ze względu na ogromne podobieństwa między np. dwoma gatunkami chrząszczy, aplikacja wykorzystuje dane o lokalizacji użytkownika, aby doprecyzować identyfikację. Oprócz informacji o nazwie gatunku można dowiedzieć się np. czy dany owad jest szkodliwy dla ludzi lub roślin. Dodatkowa funkcja umożliwia rozpoznawanie ukąszeń na skórze i podsuwa rady, jak złagodzić ich skutki uboczne.
Leps – aplikacja wykorzystująca AI do rozpoznawania motyli i ciem. Łatwa w działaniu, z intuicyjnym interfejsem, pozwala tworzyć własne kolekcje zdjęć i dzielić je z innymi użytkownikami. Doskonałe narzędzie do zgłębiania tajemnic motylich skrzydeł, chwalone za wyjątkowo wysoki współczynnik trafności w identyfikacji.
Aplikacje ornitologiczne
BirdNET – aż 3 tys. różnych gatunków ptaków jest w stanie rozpoznać aplikacja BirdNET wykorzystująca sztuczną inteligencję oraz sieci neuronowe. Identyfikacja odbywa się za pomocą dźwięków nagranych na telefon, a użytkownicy dołączający kolejne nagania pomagają komputerom uczyć się i rozpoznawać jeszcze trafniej. W serwisie znajdziemy podstawowe informacje na temat ekologicznego statusu i dystrybucji gatunku, a poszczególne obserwacje można łączyć z mapami.
eBird – aplikacja przygotowana przez prestiżowy instytut Cornell Lab of Ornithology. Pozwala nagrywać i rozpoznawać tysiące gatunków ptaków, udostępniając swoje obserwacje naukowcom oraz innym pasjonatom. Dzięki interaktywnym mapom użytkownicy mogą sprawdzać, jakie ptaki widziane były niedawno w ich regionie, a dane z aplikacji przesyłane są bezpośrednio na internetowe konto w serwisie eBird. Aplikacja doskonale sprawdza się w roli ornitologicznego dziennika.
Śledzenie zwierząt
MyNature Animal Tracks – ciekawa aplikacja pozwalająca rozpoznawać zwierzęta po śladach, jakie po sobie zostawiły – nie tylko odciskach łap, ale także odchodach czy zadrapaniach na korze drzewa. Baza danych zawiera modelowe ślady przednich i tylnych łap z dokładnymi opisami, które ułatwiają identyfikację. Zaletą są wysokiej jakości zdjęcia, zarówno tropów, jak i samych zwierząt oraz nagrania wydawanych przez nie odgłosów.
Animal Tracker – fascynująca aplikacja zintegrowana z systemami monitoringu dzikich zwierząt wyposażonych przez naukowców w nadajniki. Pozwala użytkownikom śledzić niezwykłe wędrówki poszczególnych osobników z opcją odnajdywania ich we własnym otoczeniu. Autorzy aplikacji zachęcają do przesyłania własnych zdjęć i obserwacji, które ułatwią globalny monitoring migracji poszczególnych gatunków.
Aplikacje botaniczne
PlantNet – jedna z najpopularniejszych na świecie aplikacji do rozpoznawania gatunków roślin. Sprawdza się w ogrodzie i w naturalnych siedliskach, a jej wielkim atutem jest duża ilość szczegółowych fotografii oraz możliwość przeszukiwania flory według danego regionu. Bardzo naukowa w charakterze, dostarcza bardzo szerokich informacji na temat poszczególnych gatunków i oferuje ciekawe porównania.
LeafSnap – aplikacja chwalona za wyjątkowo wysoką trafność w identyfikacji poszczególnych gatunków. Rozpoznaje nawet mniej znane rośliny wyłącznie na podstawie fotografii liścia. Dodatkową zaletą jest możliwość identyfikacji chorób i niedoborów, co znacząco ułatwia pracę w ogrodzie.
Flora incognito – atrakcyjna pod względem szaty graficznej aplikacja rozpoznająca liście, kwiaty i korę z 90% trafnością. Oprócz identyfikacji dostarcza najciekawszych faktów na temat danej roślin i pozwala archiwizować własne znaleziska w formie osobistych kolekcji.
Jak widać, nie trzeba mieć ogromnej wiedzy książkowej, aby przemierzać świat, starając się go zrozumieć. Mobilne aplikacje dodają wędrówkom, podróżom, ale także pracy w ogrodzie edukacyjnego wymiaru i pomagają rozwijać pasje i angażować się w działania na rzecz przyrody.
- “The Role of Observation in Understanding Nature” El Naturaliste, https://lenaturaliste.ca/blogs/tips-tricks/the-role-of-observation-in-understanding-nature#, 14/11/2024;
- “Best plant identification apps for mobile in 2024, tested by our editors” Pam Baker, https://edition.cnn.com/cnn-underscored/reviews/best-plant-identification-app#, 14/11/2024;
- “Comparing Plant ID Apps for Beginner Botanists” James Common, https://commonbynature.com/2022/05/13/comparing-plant-apps/, 14/11/2024;
- “AI to the Rescue: 8 Animal Identifier Apps for Biodiversity Conservation” Judhajit Sen, https://blog.gramener.com/8-animal-identifier-apps-for-biodiversity-conservation/, 14/11/2024;
- “Helpful Apps for Identifying Wildlife” Natural History Society of Northumbria, https://www.nhsn.org.uk/apps-wildlife/, 14/11/2024;