Źródło: www.sekrety-zdrowia.org
Źródło zdjęcia: www.pixaby.com
Przepis na prawdziwy napój lassi
Lassi to nazwa pradawnego ajurwedyjskiego napoju, który przygotowuje się na bazie jogurtu z dodatkiem wody, przypraw oraz owoców. Spożywany po jedzeniu poprawia trawienie, zaś latem doskonale orzeźwia. Aby go spróbować wcale nie musimy wybierać się w podróż do Indii – doskonałe lassi można przygotować we własnej kuchni!
Zgodnie z Ajurwedą, napój lassi przynosi wiele dobrego naszemu zdrowiu. Wprowadzenie go do diety daje wieloaspektowe korzyści. U osób z niskim ciśnieniem i odczuwających spadek sił witalnych szklanka lassi doskonale pobudzi ciało i umysł. Napój ten wspiera także układ pokarmowy poprzez pobudzenie produkcji enzymów trawiennych oraz uzupełnienie flory bakteryjnej jelit. Przy regularnym piciu tego napoju znacznie łagodzą się takie dolegliwości żołądkowe, jak wzdęcia, kolki i zaparcia. Lassi wspiera także osoby aktywne fizycznie poprzez przyspieszanie wzrostu masy mięśniowej. Jest jednocześnie bardzo sycący i dostarcza nam imponującego zestawu witamin i minerałów. Co więcej, ten indyjski napój wspiera również nasze kości i zęby – o wiele lepiej niż mleko.
Lassi domowej roboty możemy przyrządzać zarówno w wersji wytrawnej – na słono, jak i na słodko. Wersja z dodatkiem soli i pikantnych przypraw jest zalecana osobom z problemami trawiennymi oraz niskociśnieniowcom. Z kolei lassi na słodko zawiera więcej kalorii, w związku z czym poleca się je osobom aktywnym fizycznie i narażonym na stres.
Oto przepisy na domowe lassi w różnych odsłonach:
Słodkie lassi owocowe
Składniki:
- ½ dojrzałego owocu mango (albo banana )
- ½ szklanki jogurtu, kefiru lub maślanki (dla wegan: jogurt kokosowy)
- ½ szklanki wody
- odrobina kardamonu
- szczypta cynamonu
- 1-3 łyżeczki miodu (dla wegan: syrop klonowy)
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie miksujemy w blenderze.
Lassi wytrawne
Składniki:
- 1/3 szklanki jogurtu naturalnego, maślanki lub kefiru (dla wegan: jogurt kokosowy)
- 2/3 szklanki wody
- 1/4 łyżeczki mielonego kminku
- 1/4 łyżeczki mielonego imbiru
- 1/4 łyżeczki soli morskiej
- odrobina pieprzu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki blendujemy na gładką masę.
Smacznego!