Zerowa emisja w motoryzacji
Ekologia.pl Styl życia Motoryzacja Zerowa emisja w motoryzacji

Zerowa emisja w motoryzacji

Fot. Nissan
Fot. Nissan

W Yokohamie zaprezentowano model samochodu charakteryzującego się zerową emisją gazów cieplarnianych. Pięcioosobowe auto o nazwie LEAF zostało zaprojektowane pod kątem napędu zasilanego akumulatorem litowo-jonowym, co pozwala na przejechanie ponad 160 km na jednym ładowaniu.

Jak stwierdził przedstawiciel firmy Nissan, LEAF jest pierwszym samochodem, w którym emisja została nie tylko obniżona ale zredukowana do zera. Nazwa auta pochodzi z angielskiego leaf (liść) i stanowi nawiązanie do właściwości liści, które oczyszczają powietrze.

Cechą samochodu jest daleki zasięg, co sprawia, że można go realnie eksploatować w normalnych warunkach. Tak wysokie osiągi udało się uzyskać przez połączenie układu umożliwiającego hamowanie z odzyskiem energii oraz akumulatora litowo-jonowego, który generuje moc ponad 90 kW.

Ładowanie akumulatora pojazdu jest wyjątkowo łatwe i szybkie – 80% naładowania uzyskuje się już w ciągu 30 minut. Pełne ładowanie za pomocą ładowarki domowej zasilanej napięciem 200V zajmuje około 8 godzin, czyli tyle samo ile nocny sen przeciętnego użytkownika.

Rynkowa premiera pojazdu przewidziana jest na koniec 2010 roku. Auto-liść trafi najpierw do Japonii i Stanów Zjednoczonych.

ekologia.pl

5/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments