Coraz mniej dzikich zwierząt
Zgodnie z raportem, począwszy od 1970 roku lądowe populacje zwierząt zmniejszyły się o około 25 proc., morskie o 28 proc., a słodkowodne o 29 proc. Co roku działalność człowieka prowadzi do wyginięcia 1 procenta zwierząt w skali całego globu.
Zdaniem autorów raportu, należy uznać, że obecnie na Ziemi trwa jedno z wielkich wymierań, które przywodzi na myśl wielkie wymierania z odległej historii naszej planety, wywołane globalnymi kataklizmami. Główne przyczyny wymierania zwierząt, to zanieczyszczenie środowiska, rolnictwo, rozrastanie się miast, nadmierne połowy ryb i myślistwo.
Raport “Living Planet Index” (“Indeks Żyjącej Planety”), opracowany został przez Zoological Society of London we współpracy z organizacją ekologiczną WWF. W raporcie omawia się losy 1400 gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków.
Najbardziej dramatycznie wyglądają losy gatunków morskich. W ciągu zaledwie 10 lat, w latach 1995-2005, ich liczebność spadła nawet o 28 proc. Liczebność populacji ptaków morskich obniżyła się o około 30 proc., począwszy od połowy lat 90. XX w., a ptaków lądowych – o około 25 proc.




