Europosłowie ws. zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Europosłowie ws. zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych

Europosłowie ws. zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych

Parlament Europejski przyjął we wtorek stanowisko, zgodnie z którym posłowie poparli założenia nowej dyrektywy w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. Posłowie poparli zakaz eksperymentów naukowych na małpach człekokształtnych, z wyjątkiem badań mających na celu zachowanie tych gatunków.

Co roku w ramach procedur naukowych w państwach UE-27 wykorzystuje się około 12 milionów zwierząt. Opinia publiczna jest zgodna, że ze względów etycznych należy ograniczyć liczbę zwierząt wykorzystywanych w doświadczeniach naukowych. Ponad 70% Europejczyków uważa, że nowa dyrektywa powinna zakazać eksperymentów powodujących ból i cierpienie na naczelnych oraz psach i kotach. 79% Europejczyków jest zdania, że nowa dyrektywa powinna zakazać wszystkich eksperymentów, o ile nie dotyczą one poważnych, zagrażających życiu człowieka chorób, zaś 84% mieszkańców Europy uważa, że powinna ona zakazać wszystkich eksperymentów na zwierzętach powodujących duży ból i cierpienie.

Zdaniem Parlamentu, w świetle aktualnej wiedzy naukowej całkowite wyeliminowanie doświadczeń nie jest możliwe, dlatego sposobem na redukcję doświadczeń na zwierzętach jest wprowadzenie metod alternatywnych. Tym zwierzętom, które nadal są wykorzystywane w badaniach z uzasadnionych przyczyn, należy zapewnić najwyższą ochronę i dobrostan, odpowiednio do celów doświadczenia.

Parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt dyrektywy, która zaostrzy normy dotyczące dobrostanu zwierząt, ale w sposób, który nie zagrozi skuteczności badań naukowych prowadzonych w celu zwalczania groźnych chorób. Posłowie zaproponowali poprawki, które umożliwią kontynuacje badań medycznych i proponują upowszechnianie alternatywnych metod badań, w których nie wykorzystuje się zwierząt.
 
Posłowie poparli propozycje zakazu chwytania i wykorzystywania do badań zwierząt żyjących na wolności i zastąpienia ich zwierzętami z hodowli. Do czasu zagwarantowania, że wykonanie tej propozycji będzie możliwe, posłowie zaproponowali przedłużenie okresu przejściowego do 10 lat.
 
Posłowie doprecyzowali również zapisy dyrektywy dotyczące stopni dotkliwości bólu wywoływanego u zwierząt przez procedury badawcze oraz powtórnego wykorzystywania tych samych zwierząt do badań doświadczalnych.

Źródło: europarl.europa.eu, ekologia.pl

4.8/5 - (11 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments