Największa zagłada od czasu wyginięcia dinozaurów
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Największa zagłada od czasu wyginięcia dinozaurów

Największa zagłada od czasu wyginięcia dinozaurów

Ryś iberyjski, gatunek zagrożony wymarciem. Fot. www.lynxexsitu.es
Ryś iberyjski, gatunek zagrożony wymarciem. Fot. www.lynxexsitu.es

Człowiek jest odpowiedzialny za największą zagładę gatunków od czasów wyginięcia dinozaurów. Z najnowszych badań wynika, ze w ciągu ostatnich 35 lat zniknęło więcej gatunków niż na przestrzeni ostatnich 300 – czytamy w dzienniku Polska. Wg. raportu,  dalsza bezwzględna eksploatacja środowiska naturalnego przez ludzkość tworzy niemożliwy do utrzymania „dług ekologiczny”.

Ustalenia prawdopodobnie znajdą się w ostatnim raporcie dotyczącym życia zwierząt i roślin na świecie, stworzonego przez organizację WWF. Indeks WWF Living Planet, stanowiący podstawę raportu, który zostanie opublikowany w tym tygodniu, śledzi trendy populacyjne wśród ponad 1,8 tys. gatunków ssaków, ryb, ptaków, płazów i gadów. Ocenia również „ekologiczny odcisk” człowieka na naszej planecie.

Pomiędzy rokiem 1970 a 2005 liczba gatunków lądowych spadła o 25 proc., gatunków morskich o 28 proc., a słodkowodnych o 29 proc.. Wśród najbardziej znanych jest delfin z rzeki Jangcy, który w ubiegłym roku stał się pierwszym dużym kręgowcem od ponad 50 lat, jaki oficjalnie wyginął.

Na początku tygodnia Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i jej Zasobów (IUCN) zaktualizowała swoją czerwoną listę gatunków zagrożonych wymarciem. Wynika z niej, że w przypadku jednej czwartej z 5487 ssaków żyjących na Ziemi znika wyraźnie ryzyko ich wyginięcia na zawsze. IUCN ocenia tę poprawę jako niewystarczającą, gdyż nadal 188 ssaków jest zaliczanych do kategorii krytycznie zagrożonych.

W tym roku uznano już za gatunki wymarłe mniszkę antylską i ropuszkę pomarańczową, będącą narodowym symbolem Panamy. Ostatni czarny nosorożec zachodnioafrykański padł martwy w lipcu 2006 roku. Wyginął, ponieważ jego sproszkowany róg jest w Chinach uważany za afrodyzjak.

Źródło: Dziennik Polska

4.6/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments