Odkryto nowe populacje zagrożonych małp
Do tej pory sądzono, że największe skupiska tych małp znajdują się w Wietnamie. Znane wcześniej populacje liczyły 600 langurów i 200 gibbonów wspomnianych gatunków.
Nomascus gabriellae większość czasu spędza na koronach drzew. Żywi się owocami, liśćmi i owadami. Pygathix nemaeus nigripes także żyje w lesie, zjada przede wszystkim liście, owoce i nasiona.
Nie ma wątpliwości, że nastąpił wzrost liczby osobników obu gatunków. Jak to możliwe? W Kambodży wprowadzono efektywny program ograniczani wycinki drzew. Nowe tereny zostały włączone do obszarów chronionych specjalnym prawem. Na wzrost populacji wpływ miał także ogólnonarodowy program konfiskaty broni, który znacznie zaniżył liczbę polowań. Wprowadzono go w 1990 roku. Dopiero teraz przynosi widoczne efekty.
Pozytywne sygnały nie zmniejszają jednak potencjalnych zagrożeń. Tom Clements, autor raportu WSC, w rozmowie z Live Science, podkreślał niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą przemysł paliwowy i kopalniany, a także nielegalne powiększanie terenów rolniczych. Dodał, że WSC będzie kontynuowało współpracę z kambodżańskim rządem w celu jak najefektywniejszej ochrony zagrożonych gatunków.