Triceratopsy walczyły jak jelenie
Naukowcy ponownie wzięli pod lupę trzy potężne rogi zdobiące głowę Ttriceratopsów- dinozaurów żyjących w okresie Kredy. Według nowej teorii służyły one do pojedynków o względy samic, jak doniósł portal LiveScience.
Według badan naukowców z Muzeum Paleontologicznego im Raymonda M. Alfa rogi na głowach triceratopsów, nie były jednak wyłącznie ozdobą ale także orężem do walki. Za ich pomocą samce pojedynkowały się ze sobą o względy samic, podobnie jak współcześnie czynią to jelenie czy łosie. Oczywiście właściciel dużych rogów miał dobre geny, jednak zawsze mógł znaleźć się rywal podważający jego prawo do samic. Dwa potężne rogi wyrastające z czoła (do 120 cm długości) i jeden krótszy na nosie a do tego tarcza kostna chroniąca szyję umożliwiały w takiej sytuacji staczanie pojedynków siłowych. Oprócz tego tak pokaźna broń nadawała się doskonale do obrony przed drapieżnikami.
Triceratopsy były dinozaurami z rodziny Ceratopsów. Wyrośnięte osobniki miały do 9 m długości i 4 m wysokości, a ich waga mogła dochodzić do 12 ton. Zamieszkiwały obszar dzisiejszej Ameryki Północnej około 68-65 milionów lat temu.
Ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Ciekawostki przyrodnicze
Ekologiczny dom
Ciekawostki przyrodnicze
Pielęgnacja ogrodu