Tuńczyk błękitnopłetwy będzie chroniony?
Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska być może wkrótce tuńczyk błękitnopłetwy znajdzie się na I załączniku CITES, co umożliwi lepsza ochronę gatunku i tym samym wzrost jego populacji.
Objęcie tuńczyka błękitnopłetwego (Thunnus thynnus) I Załącznikiem CITES oznaczałoby w praktyce eliminację masowych połowów do celów komercyjnych, a także pełną kontrolę nad importami i eksportami wszelkich jego okazów (żywych, martwych, przetworzonych). Z taką inicjatywą wystąpiło Monako a propozycję tą już poparło wiele państw m in. Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Również Państwowa Rada Ochrony Przyrody (organ naukowy Konwencji CITES w Polsce) uważa, że tuńczyk błękitnopłetwy spełnia wszystkie kryteria kwalifikujące go do objęcia I Załącznikiem CITES.
Według danych przytaczanych przez ekspertów w ciągu ostatnich 50 lat populacja tego gatunku na zachodnim Atlantyku spadła o 83% a na Morzu Śródziemnym żyje obecnie zaledwie ¼ tuńczyków spotykanych tam kiedyś. Za spadek populacji odpowiadają przede wszystkim nadmierne połowy zarówno rybackie jak i wędkarskie.
Tuńczyk błękitnopłetwy
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Ciekawostki przyrodnicze
Ekologiczny dom