Wieloryby uczą młode
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Wieloryby uczą młode

Wieloryby uczą młode

Biolodzy z University of Utah odkryli, że młode wieloryby uczą sie od swoich matek gdzie są najlepsze obszary do zerowania. W dobie zmian klimatycznych obszary te mogą być jednak gdzie indziej o czym naukowcy poinformowali na łamach „Molecular Ecology”.

Fot.: Wal Biskajski, samica z modym (US GOV)

Fot.: Wal Biskajski, samica z modym (US GOV)

Jak wykazali naukowcy, zmiany klimatu już mają wpływ na populację wielorybów. Okazało się, że wzrost temperatury morza w niektórych rejonach spowodował spadek populacji kryla – głównego pokarmu wielu gatunków waleni. To z kolei spowodowało, że już teraz na niektórych obszarach wieloryby mają mniej młodych. Zmienić może się również rozmieszczenie tradycyjnych, zasobnych żerowisk, gdzie do niedawna  kryl występował olbrzymich ilościach. Młode wieloryby, którym matki pokazują najlepsze łowiska będą musiały albo zmodyfikować swoje zachowanie i szukać nowych łowisk… albo zginą.

Jak powiedział profesor Jon Seger, współautor badań: wale (rodzaj wielorybów) pożerają ogromne ilości pokarmu, w poszukiwaniu którego przemierzają ogromne odległości. Jak wykazały obserwacje, wiedzę o miejscach żerowania młode wieloryby zdobywają od matek do ukończenia pierwszego roku życia. Jest to wiedza specyficzna, bo każda z grup rodzinnych ma swoje miejsca żerowania i właśnie ich odnajdywania matka uczy młode.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. „Molecular Ecology”;
4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments