LENIWIEC. Populacja leniwca. Leniwce zagrożone
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Co poluje na panamskiego leniwca?

Co poluje na panamskiego leniwca?

Bradypus variegatus, fot. Christian Mehlführer, User:Chmehl/Wikipedia CC
Bradypus variegatus, fot. Christian Mehlführer, User:Chmehl/Wikipedia CC

Międzynarodowy zespól naukowców badał w Panamie jeden z gatunków leniwców. Zdumieni badacze odkryli, że leniwiec może paść łupem sowy, która jest wielokrotnie mniejsza od powolnego ssaka.

Amerykańscy i niemieccy biolodzy prowadzili badania leniwców pstrych (Bradypus variegatus) żyjących na panamskiej wyspie Barro Colorado. Część zwierząt była wyposażona w nadajniki radiowe, dzięki czemu naukowcy stale mogli śledzić ich zachowanie i położenie. Normalnie leniwce żyją stale wśród gałęzi, a na ziemie schodzą jedynie co 7-8 dni by się wypróżnić. Nic dziwnego, że badaczy zainteresował leniwiec, który po zejściu z drzewa nagle znieruchomiał i trwał w tej pozycji.

Wkrótce okazało się, że zwierzę jest martwe, a ślady na ciele idealnie pasowały do pazurów jednej z miejscowych sów. Nie było by w tym nic niezwykłego, gdyby nie rozmiary ofiary i myśliwego. Leniwiec ważący ponad 5 kg padł ofiarą niewielkiego puchaczyka żółtobrzuchego (Pulsatrix perspicillata), sowy która waży niewiele ponad kilogram. Jak powiedział uczestniczący w badaniach dr Bryson Voirin z Instytutu Maxa Plancka: „leniwiec to stosunkowo duże zwierzę, na które polowały jedynie harpie i oceloty. Nikt nie przypuszczał, że może paść ofiarą znacznie mniejszego od niego puszczyka”.

Chociaż leniwce są jednymi z najwolniejszych ssaków, rzadko padają ofiara drapieżników. Zwierzęta te potrafią wiele godzin trwać w bezruchu, a gdy się poruszają są bardzo powolne – w efekcie wiele drapieżników po prostu ich nie zauważa. Długa sierść obrośnięta zielonymi glonami sprawia, że w gęstwinie liści leniwiec jest niewidoczny. Okazuje się, że najniebezpieczniejszym momentem w życiu tych zwierząt… jest wyprawa do toalety.

Ekologia.pl

4.9/5 - (12 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Uwielbiam leniwce!

Jestes mo im przyjacielem

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!