Elektrownia na biomasę w Połańcu największą na świecie
GDF SUEZ – zamierza wybudować w Połańcu największy na świecie blok energetyczny o mocy 190 MW oparty na biomasie. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na grudzień 2012 r.
Elektrownia umożliwi dostarczenie energii dla 400 tys. gospodarstw domowych i zmniejszenie emisji CO2 o 1,2 mln ton rocznie.
Francuska grupa GDF SUEZ istnieje w Polsce od 2000 roku, jest jednym z wiodących dostawców energii na świecie, działalność opiera na zrównoważonym rozwoju. Istniejąca elektrownia w Połańcu opalana jest węglem i biomasą, teraz ma powstać blok oparty wyłącznie na biomasie. Blok ma być opalany drewnem i produktami rolniczymi (głównie palety ze słomy).
Do 2020 roku Polska ma wypełnić dyrektywę unijną, zwiększając udział energii odnawialnej pochodzącej ze źródeł energii do 15%. Projekt powstał celem jej realizacji. GdF Suez chce również inwestować w farmy wiatrowe.
Skąd będzie brana biomasa? Prezes GdF Polska Grzegorz Górski w rozmowie z Wyborczą.biz powiedział, że mają kontrakty z dostawcami, głównie z Lubelszczyzny.
Zdaniem ekologów pomysł nie jest zły, jednakże skala inwestycji jest duża. Blok może potrzebować kilkaset ton biomasy dziennie, co może oznaczać presję na wycinkę drzew.
Przydałaby się jeszcze największa elektrownia jądrowa
Lasy Państwowe co roku mają nadwyżkę drewna, będą mogli się jej pozbyć zapewne z zyskiem. To świetna alternatywa dla innych brudnych technologii wytwarzania energii. Wszystko pod warunkiem, że zostanie dobrze określony obszar zwożenia biomasy…