Eliksir młodości działa… na myszach
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Eliksir młodości działa…na myszach

Eliksir młodości działa…na myszach

Przy okazji badań nad nowotworami hiszpańscy naukowcy wyhodowali specjalny szczep myszy. Gryzonie nie tylko są odporne na raka, ale także starzeją się wolniej niż zwykli pobratymcy. Taka supermysz żyje do dwóch razy dłużej niż zwykła.

Fot.: US GOV

Fot.: US GOV

Od połowy lat 90. zeszłego wieku uczeni wiedzą, że sekret starzenia się naszego organizmu ukryty jest w proteinie zwanej telomerazą. Enzym ten wspomaga regenerację komórek, pozwalając ciału być długo młodym. Niestety wraz z wiekiem telomeraza staje się leniwa i coraz słabiej aktywuje procesy odmładzania komórek.

Maria A. Blasco z hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Rakiem (CNIO) oraz jej uczeni koledzy z uniwersytetu w Walencji tak zmodyfikowali geny myszy, że ta przestała być podatna na raka. Przy okazji genetycznie zwiększono w organizmie ilość enzymu zwanego telomerazą, od którego zależne jest, jak szybko zużywają się komórki. To przełomowy eksperyment, wcześniejsze manipulacje przy telomerazie myszy okazały się nieudane, bo namnażanie tego białka sprzyjało też powstawaniu nowotworów.

Z raportu opublikowanego w magazynie naukowym „Cell” wynika, że modyfikowana genetycznie mysz w starszym wieku miała też silniejsze mięśnie, zdrowszą skórę i sprawniej działający układ trawienia. Przez jednoczesne zwiększenie ilości telomerazy i odporności na raka byliśmy w stanie obronić mysz przed starzeniem i wydłużyć jej życie o 40 proc. – twierdzi Maria A. Blasco z CNIO.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. Polska Times;
4.8/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments