Foki przyłapane na klaskaniu
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Foki przyłapane na klaskaniu

Foki przyłapane na klaskaniu

Wielorybie serenady słychać na przestrzeni tysiąca mil, podczas gdy delfiny wzywają członków swojej społeczności za pomocą charakterystycznych gwizdów. Teraz naukowcy zauważyli, że szare foki, wykorzystują jeszcze jedną formę komunikacji podwodnej: zaskakująco głośne klaskanie.

Foka szara pod wodą, fot. shutterstock

Foka szara pod wodą, fot. shutterstock

Naukowcy zarejestrowali szarą fokę pływającą w pobliżu Wysp Farne w północno-wschodniej Anglii, która wytwarzała „ostry, przypominający trzask” dźwięk. Wcześniej uważano go za odgłos wokalny, ale nowy materiał zarejestrowany przez dr Bena Burville’a z Uniwersytetu Newcastle w Wielkiej Brytanii, wyraźnie pokazuje szarą fokę, która klaszcze.

„Klaskanie było niesamowicie głośne i na początku trudno mi było uwierzyć w to, co widzę” ‒ powiedział Ben Burville, „Efekt klaskania był natychmiastowy, a rywale płci męskiej szybko się rozproszyli.”

Film był częścią międzynarodowego badania prowadzonego przez Monash University w Australii i został opublikowany w czasopiśmie Marine Mammal Science.

Na początku obserwacja może nie wydawać się zaskakująca. W końcu foki słyną z tego, że w ten sposób zachowują się w ogrodach zoologicznych. Istnieje jednak zasadnicza różnica: podczas gdy zwierzęta w niewoli (zwykle foki lub lwy morskie) zostały przeszkolone do klaskania dla naszej rozrywki, foki szare żyjące na wolności robią to z własnej woli.

Dlaczego foki szare klaszczą?

Wyobraź sobie, że jesteś w hałaśliwym pokoju, a wszyscy wokół ciebie rozmawiają. Zwrócenie uwagi może być trudne. Klaśnięcie to ostry, głośny hałas, który wyróżnia się na tle rozmów. Klaszcząc, foki szare ‒ najczęściej samce ‒ ostrzegają konkurentów / lub przyciągnąć potencjalnych partnerów.

Nawet jeśli klaskanie jest unikalne dla fok szarych, wydaje się, że generowanie ostrego hałasu jest ważne dla wielu ssaków morskich. Delfiny, wieloryby i foki wydają podobne dźwięki poprzez uderzenia ogonem lub płetwami, a nawet poprzez wokalizacje przypominające wystrzał. W końcu oceany są hałaśliwym miejscem i ważne jest, by zostać usłyszanym w tłumie.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://edition.cnn.com/2020/02/03/uk/seal-clapping-first-time-wild-scli-intl-scn-gbr/index.html; 2020-02-13;
4.7/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments