Uchatka kalifornijska (Zalophus californianus)

Nazywany/a też: lew morski, puchawka kalifonijska, uszanka kalifornijska

Fot. Vassil/Wikipedia
Samce uchatki kalifornijskiej są zdecydowanie większe i cięższe od samic. Ich długość ciała sięga sięga nawet 3 m, a waga 400 kg. Samice dorastają do ok. 2 m i ważą do 120 kg. Ciało tych zwierząt ma walcowaty kształt, a kończyny przekształcone są w płetwy. Przednie wykorzystywane są przy pływaniu, a tylne mogą być podciągane pod ciało, co umożliwia poruszanie się na lądzie. Ciało ma barwę ciemnobrunatną lub kasztanową (młode samice są zwykle ciemniejsze), a czarne płetwy pokryte są krótką sierścią. Na głowie widać niewielkie uszy.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Uchatka kalifornijska zamieszkuje przybrzeżne wody zachodniej Ameryki Północnej, od San Francisco do okolic wejścia do Zatoki Kalifornijskiej. Jest pospolitym i najczęściej spotykanym gatunkiem płetwonogich.
Czy wiesz, że...Uchatka kalifornijska jest często spotykana w ogrodach zoologicznych, a także cyrkach (tresowane „foki”), gdzie bawią publiczność pogodnym sposobem bycia i naturalną skłonnością do zabaw i figlów.

Tryb życia

Uchatka kalifornijska żyje stadnie w hałaśliwych gromadach, trzymając się blisko brzegu i często wychodząc na ląd. Zimę spędza w morzu, a na wiosnę wraca do swoich siedzib mieszczących się na kamienistych lub otoczonych skałami plażach. Samce wracają na 2 -3 tygodnie przed samicami, o które potem walczą między sobą. Zwycięskie samce tworzą haremy, które mogą się składać nawet z 30 samic. Przez cały okres pobytu na lądzie strzegą zarówno samic bawiących się w wodzie, jak i pozostających na brzegu gromad młodych. Młodsze, niedoświadczone samce trzymają się oddzielnie, z dala od terenów zajętych przez haremy. Po odchowaniu młodych stada uchatek powracają do wody, gdzie nie zachowują już podziałów haremowych.

Odżywianie

Główny pokarm uchatek kalifornijskich stanowią ryby, a także głowonogi. Są one połykane w całości, a w żołądku rozcierane przez kamienie i piasek. W okresie pobytu na lądzie (2-4 miesiące) samce, które posiadają haremy nie pobierają pokarmu, a jedynie korzystają ze swoich zapasów tłuszczu.

Rozmnażanie i rozwój

Uchatka kalifornijska - ciąża trwa ok. 11 miesięcy. Młode, na ogół jedno, rodzi się po kilku dniach pobytu na lądzie. Wkrótce następuje ruja i samica ponownie zachodzi w ciążę. Młode początkowo są bezradne i ślepe, ale w wieku 3 -4 tygodni umieją już pływać. Dojrzałość płciową samce uzyskują w  5 roku życia, a samice w wieku 3 lat. Osobniki trzymane w niewoli osiągały wiek do 23 lat.
Uchatka kalifornijska, Zalophus californianus,  California Sea Lion Fot. Vassil/Wikipedia

Galeria zdjęć

Uchatka kalifornijska, Zalophus californianus,  California Sea LionUchatka kalifornijska, Zalophus californianus,  California Sea LionUchatka kalifornijska, Zalophus californianus,  California Sea Lion
Uchatka kalifornijska, Zalophus californianus,  California Sea LionUchatka kalifornijska, Zalophus californianus,  California Sea Lion

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Uchatkowate
Rodzaj:Zalophus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź