BIELINEK KAPUSTNIK PRZESYPIA KŁOPOTY. Hiszpański motyl kłopoty
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Hiszpański bielinek kapustnik (Pieris brassicae) przesypia kłopoty

Hiszpański bielinek kapustnik (Pieris brassicae) przesypia kłopoty

Hiszpański bielinek kapustnik (Pieris brassicae) przesypia w stadium poczwarki okres, w którym grożą mu groźne pasożyty – informuje „New Scientist”.
Bielinek kapustnik to dzienny motyl z rodziny bielinkowatych, który występuje w całej Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Ogrodnicy uważają go za szkodnika, gdyż żeruje na roślinach z rodziny krzyżowych – takich jak kapusta, rzodkiew świrzepa, gorczyca polna, nasturcja. Z roślin tych bielinki pobierają substancje trujące (olejki musztardowe), dzięki którym są niesmaczne dla ptaków.

Z pozoru życie bielinków na południu Hiszpanii jest beztroskie – przez cały rok pełno tam pokarmu i w tym czasie może się pojawić nawet dziewięć pokoleń motyli. Jednak zagraża im osa – baryłkarz bieliniak (Cotesia glomerata). Składa jaja w ciele gąsienic motyla, które znajduje dzięki chemicznym sygnałom wydzielanym przez zaatakowane rośliny. Samica osy może złożyć w ciele jednej gąsienicy do 20 jaj, a pechowe gąsienice mogą stać się ofiarą kilku samic.

Z jaj osy wykluwają się larwy, które żywią się ciałem gąsienicy. Tuż przed przejściem gąsienicy w stadium poczwarki larwy wygryzają sobie drogę na zewnątrz, co zabija gąsienicę.

12 lat temu Hubert Spieth z uniwersytetu w Bielefeld zauważył coś dziwnego – gąsienice z południowej Hiszpanii, które wytwarzały kokony po koniec maja wbrew oczekiwaniom przebywały w nich aż do września. Taką reakcję wywoływały dłuższe dni.
Wiele zwierząt zapada w rodzaj snu, zwany w przypadku snu zimowego hibernacją, zaś letniego – estywacją – by lepiej poradzić sobie z zimnem bądź suszą i brakiem pożywienia. Ale w południowej Hiszpanii jest ciepło i jedzenia nie brakuje. Po co motyl miałby wyrzekać się okazji do osiągnięciom dojrzałości i rozmnażania?

Po latach badań Spieth i jego student Ulrich Porschmann znaleźli wyjaśnienie. Okazało się, że w maju aż 96 proc. gąsienic ma pasożyty, podczas gdy we wrześniu – 30 proc. Dzięki estywacji gąsienice nie dają pasożytom okazji do żerowania, co sprawia, że liczebność baryłkarzy spada.

Taka taktyka ma sens tylko w sprzyjających warunkach południa Hiszpanii – w innych miejscach, na przykład w środkowej Europie, letni sen nazbyt ograniczałby możliwości rozmnażania bielinka. Mutacja związana z estywacją zapewne pojawiła się niedawno, ponieważ nie występuje na przykład u bielinków zasiedlających równie ciepłe co południowa Hiszpania Włochy.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl

4.8/5 - (10 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments