Kosmiczna katastrofa! Szczątki rakiety SpaceX spadły na Polskę
W środę nad ranem niebo nad północną Europą rozświetlił tajemniczy obiekt, lecący przez atmosferę w płomieniach. Zjawisko to wywołało niemałe poruszenie wśród mieszkańców kilku państw, w tym Danii, Szwecji i Anglii. Jak się okazało, był to niekontrolowany powrót rakiety Falcon 9, wyprodukowanej przez SpaceX.
Jednym z naocznych świadków zjawiska był Simon Eriksson, mieszkaniec Malmö w Szwecji, który porównał to wydarzenie do sceny z filmu science fiction. W rzeczywistości chodziło o fragmenty rakiety, która ponownie weszła w atmosferę Ziemi, rozpadając się na części.
Około godziny 10:00 czasu lokalnego w miejscowości Komorniki w Polsce Adam Borucki natrafił na zwęglony zbiornik o wymiarach 1,5 na 1 metr. Znalezisko uszkodziło lampę na podwórku jego magazynu. Borucki natychmiast powiadomił policję, która przy współpracy z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) potwierdziła, że to szczątki rakiety Falcon 9.
Podobny fragment szczątków odkryto w lesie niedaleko miejscowości Wiry. POLSA poinformowała, że do niekontrolowanego wejścia drugiego stopnia rakiety Falcon 9 do atmosfery doszło między godziną 04:46 a 04:48 19 lutego 2025 roku.
Rakieta Falcon 9, zaprojektowana przez SpaceX do transportu ludzi i ładunków, została wystrzelona 1 lutego z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii. Planowano, by powróciła do atmosfery w sposób kontrolowany i spadła do Oceanu Spokojnego. Jednak wskutek awarii silnika jej trajektoria uległa zmianie, co doprowadziło do niekontrolowanego powrotu i rozrzutu fragmentów nad Europą Wschodnią.
Dr Jonathan McDowell, astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda, potwierdził BBC News, że fragmenty rakiety poruszały się z prędkością około 17 000 mil na godzinę nad Anglią, a następnie dotarły do Skandynawii i Polski, gdzie części rozbiły się z prędkością kilkuset mil na godzinę. Eksperci podejrzewają, że szczątki mogły również wylądować na zachodniej Ukrainie.
Według dr McDowella powroty szczątków satelitów i rakiet do atmosfery zdarzają się kilka razy w miesiącu. Większość z nich ulega całkowitemu spaleniu, ale czasami na powierzchni Ziemi lądują większe fragmenty. Niekontrolowany upadek dużych obiektów jest rzadki, ale może stanowić zagrożenie.
„To już czwarty taki incydent z rakietą SpaceX w ostatnim czasie, co budzi niepokój” – zauważył dr McDowell. „Jeśli liczba startów wzrośnie, a awarie będą się powtarzać, prawdopodobieństwo nieszczęśliwego wypadku będzie rosło”.
BBC skontaktowało się ze SpaceX w celu uzyskania komentarza, jednak firma nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia.
- Eve Webster; "SpaceX rocket debris crashes into Poland "; https://www.bbc.com/news/articles/c62z3vxjplpo; 20-02-2025;



