Made in Poznań: w Polsce również można uprawiać imbir
Uprawa imbiru w Polsce? Wydaje się to niemożliwe, a jednak! Imbir to wszechstronne remedium na przeziębienia, infekcje, wirusy i sprawdza się głownie w okresie jesienno-zimowym. Niestety jego pochodzenie jest dyskusyjne, gdyż imbir trzeba sprowadzać z Indii czy Chin. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu udowodnili, że jest na to rozwiązanie.
Imbir nabiera znaczenia szczególnie jesienią i zimą, kiedy rozpoczyna się sezon na „chorowanie”. Ma wiele cennych właściwości, która pomagają walczyć z infekcjami, jednak dyskusyjne jest jego pochodzenie. Trzeba go importować, m.in. z Chin czy Indii. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uznali, że spróbują stworzyć odpowiednie warunki dla imbiru, by można było go bez problemu uprawiać w Polsce. Po dwóch latach badań nad eksperymentalnymi uprawami ogłaszają, że osiągnęli sukces!
Przez ostatnie 2 lata pracowaliśmy intensywnie nad czymś, co dotąd wydawało się niemożliwe – introdukcją imbiru w Polsce! – mówi Barbara Majoch, prezeska Spółki AgriSmart i koordynatorka projektu „Polski imbir” Dzięki temu już wkrótce na rynku pojawią się nowe napoje funkcjonalne z polskim imbirem – świeżym, lokalnym, uprawianym w sposób przyjazny środowisku.
Celem naukowców było opracowanie technologii uprawy imbiru dostosowanej do warunków geograficznych i środowiskowych Polski, wraz z optymalizacją procesu podkiełkowania kłączy w kontrolowanych warunkach. W trakcie kiełkowania zostanie opracowany przyspieszony cykl, uwzględniający etap kiełkowania przy dostępie światła, co pozwoli na wytworzenie tzw. kiełków świetlnych. Dzięki temu proces uzyskania dojrzałości rozmnożeniowej rozłogów zostanie przyspieszony. Jednak to nie wszystko – kolejnym celem jest stworzenie innowacyjnego procesu pozyskiwania klarownego soku z imbiru. Obecnie importowany imbir stosowany w produkcji napojów, nawet po odwirowaniu i sedymentacji zaraz po tłoczeniu, po pewnym czasie i pasteryzacji staje się mętny z powodu wytrącania się skrobi i białek, co prowadzi do osadzania się substancji na dnie opakowania.