NAUKOWE OBLICZE MIŁOŚCI. Zakochanie zachodzi w sercu, czy w umyśle?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Naukowe oblicze miłości. Proces zakochania zachodzi w sercu, czy w umyśle?

Naukowe oblicze miłości. Proces zakochania zachodzi w sercu, czy w umyśle?

Co to jest miłość? Romantycy uważają miłość za wspaniałe uniesienie serca. Z kolei naukowcy sądzą, że miłość ma większy związek z nauką niż mogłoby nam się wydawać. Kto ma rację?
Miłość jak narkotyk
Proces zakochania zachodzi w sercu, czy tylko w umyśle? Metaanaliza przeprowadzona przez Stephanie Ortigue z Syracuse University ujawnia, że zakochanie wpływa na intelektualne obszary mózgu. Poza tym może wywoływać takie same stany euforii jak kokaina. Podobnego zdania jest Helen Fisher, antropolog z Rutgers University i autorka książki „Why We Love: The Nature and Chemistry of Romantic Love”.

– Brzuszny obszar nakrywki (jądro limbiczne śródmózgowia), to grupa komórek, które wytwarzają dopaminę i wysyłają ją do wielu obszarów mózgu, właśnie wtedy, gdy jesteśmy zakochani. Ten sam obszar odgrywa rolę w przypadku kokainowego odlotu. – wyjaśnia Helen Fisher.

Motyle w brzuchu
A skąd się bierze to uczucie, który nazywamy motylami w brzuchu? – Aktywacja w pewnych obszarach mózgu może stymulować serce i powodować motyle w brzuchu. Z kolei pewne objawy, za które często uważamy, że odpowiedzialne jest serce, w rzeczywistości pochodzą z mózgu – powiedziała Stephanie Ortigue. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że proces zakochiwania się trwa zaledwie jedną piątą sekundy, łatwo więc przeoczyć ten moment.

Kiedy się zakochujemy, w mózgu zaczyna równolegle pracować 12 różnych regionów, w celu wypuszczenia substancji chemicznej wywołującej euforię, jak na przykład dopaminę, oksytocynę, adrenalinę i wazopresynę. Zakochanie wpływa również na zaawansowane funkcje poznawcze, takie jak przedstawienie czegoś w umyśle czy myślenie metaforyczne. – wynika z badań.

Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?
W zakochaniu biorą udział różne części mózgu. Na przykład miłość bezwarunkowa, łącząca matkę z dzieckiem, jest rozpalana przez często używane obszary mózgu, w tym także środek mózgu. Natomiast miłość namiętna wywoływana jest przez obszar odpowiedzialny za nagradzanie, a także wiąże się z zaawansowanymi funkcjami poznawczymi.

Inni naukowcy odkryli, że poziom czynnika wzrostu nerwów we krwi również jest znacząco wyższy u osób, które właśnie się zakochały. Czynnik ten odgrywa ważną rolę m.in. w zjawisku „zakochania od pierwszego wejrzenia”.

Dlaczego akurat on? Dlaczego akurat ona?
Co decyduje o wyborze partnera? Panie wyboru dokonują za pomocą nosa. Kobiety wykorzystując zmysł powonienia są w stanie wywęszyć u partnera odpowiadające im geny. Chodzi o niewielki zestaw genów układu zgodności tkankowej (MHC).  Im bardziej różni się on od zestawu kobiecego, tym lepiej.  Bowiem odmienne geny dobrze rokują, jeżeli chodzi o przyszłe potomstwo.

U mężczyzn w doborze partnerki dużo większe znaczenie odgrywają bodźce wzrokowe. Mężczyźni na podstawie proporcji w sylwetce oceniają płodność partnerki – szczupła talia i szerokie biodra mają ułatwić partnerce rodzenie dzieci. Mężczyźni od swoich potencjalnych żon oczekują także atrakcyjności fizycznej i często szukają partnerek młodszych, o promienistej cerze, pełnych ustach i  zdrowych włosach.

Miłość – stan czasowej niepoczytalności
Ile trwa miłość? Jak podkreśla Georgina Montemayor Flores z Wydziału Medycyny Państwowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku, stan ten „trwa zwykle najwyżej cztery lata lub do momentu, gdy pojawi się kolejna osoba, która wywoła romantyczny poryw, a potem pozostaje tylko przywiązanie lub sympatia.”

Ponieważ zakochany wciąż myśli o tej samej osobie, jego stan psychiczny można porównać do „stanu kompulsywnej obsesji”. Początkowo miłość staje się taką obsesją, że „człowiek zakochany przestaje być produktywny (…) i rzeczywiście − wielkie dzieła sztuki nigdy nie powstały w okresie, gdy ich autorzy byli zakochani, tylko później, podczas procesu odkochiwania się”.

Dlaczego miłość trwa tak krótko? Stan zakochania musi się skończyć, ponieważ mózg nie jest w stanie bezustannie pracować na najwyższych obrotach. – podkreśla meksykańska uczona.

Ekologia.pl, źródło: PAP – Nauka w Polsce

4.7/5 - (12 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ludzie nie są stworzenie do bycia monogamistami.

Ciekawe informacje:) Najpierw feromony łączą się z receptorami węchu i impuls elektryczny idzie do mózgu gdzie jest interpretowany, potem mózg wysyła sygnały do wielu narządów dając dane objawy:)