Tajski badacz zamienia pióra kurczaka w mięso! | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Nowinki technologiczne: biotechnologia, transport, informatyka i inne Tajski badacz zamienia pióra kurczaka w mięso! Czy to rewolucyjna metoda na walkę z odpadami?

Tajski badacz zamienia pióra kurczaka w mięso! Czy to rewolucyjna metoda na walkę z odpadami?

Co roku wyrzuca się miliony ton kurzych piór. Tymczasem zawierają one dużo keratyny, cennego białka, które jest doskonałym suplementem do budowy masy mięśniowej. Naukowcy ciężko pracują, próbując przekształcić niejadalne pióra w żywność. Czy kurze pióra zastąpią w przyszłości mięso?

Kurze pióra mogą być źródłem białka, fot. KHON SUPAN/Shutterstock

Firma Kera Protein Ltd., ma unikalne podejście do produkowanego w laboratorium produktu białkowego. Zamienia odpady powstałe w przemyśle drobiarskim w sztuczne mięso poprzez intensywny 13-etapowy proces hydrolizy.

Jak podkreśla Sorawut Kittibanthorn, tajski naukowiec i przedsiębiorca pracujący nad udoskonaleniem technologii przetwarzania białka z piór w sztuczne mięso, jego pomysł przyczyni się do znacznej redukcji odpadów. Sorawut szacuje, że w samej Europie wyrzuca się około 2,3 miliona ton piór, przy czym w Azji liczba ta jest znacznie wyższa.

Koncepcja firmy zrodziła się jako projekt studencki Sorawuta Kittibanthorna na londyńskim uniwersytecie Central Saint Martins w 2019 roku. Od tego czasu on i jego partner biznesowy, Tom Washington, zgłębili problematykę gospodarki odpadami – skupiając się szczególnie na kurzych piórach. „Nie chodzi o tworzenie czegoś nowego” – zauważa Kittibanthorn – „po prostu chodzi o optymalizację tego, co już mamy”.

Kittibanthorn dostrzegł potencjał w kurzych odpadach, które są pełne keratyny – białka budującego włosy, skórę i paznokcie.

W Kera kurze pióra są dostarczane z lokalnego gospodarstwa. Następnie są czyszczone, i w sproszkowanej formie są mieszane z kwasem i keratynazą – enzymem rozkładającym silne wiązania chemiczne keratyny.

Ostatecznie powstaje białkowy proszek, który zarówno pod względem wartości odżywczych, jak i smaku, przewyższa inne źródła białka. Kittibanthorn dodaje, że substancja imitująca mięso zawiera również wysoki poziom przeciwutleniaczy podobnych do tych występujących w jagodach.

Z piór jednego kurczaka można wyprodukować około 190 gramów hydrolizowanego białka. Jednym z największych wyzwań są koszty produkcji – częsty problem w przypadku mięs alternatywnych, w tym „wyhodowanych w laboratorium”.

Kittibanthorn wyjaśnia, że żywność na bazie piór nie ma charakterystycznego smaku, natomiast ma tendencję do wychwytywania innych smaków, co pozwala zaspokoić określone gusta.

Prototypowe porcje „mięsa” przyrządzane z białka pierza zebrały już pierwsze pozytywne recenzje pod względem smakowym. W pierwszej kolejności naukowiec planuje wzbudzić zainteresowanie restauracji zero waste. I choć żywności sporządzonej z piór nie można uznać za wegańską ani wegetariańską, to niewątpliwie jest ona etyczna, gdyż powstaje z odpadów – produktów ubocznych produkcji drobiu.

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. By Leah Collins, CNN; "I tried gourmet food prepared from chicken feathers. Here’s how it’s made – and what it tasted like"; https://edition.cnn.com/2024/04/12/travel/kera-chicken-feather-protein-tasting-c2e-spc/index.html; 12-04-2024;
5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments