Dzięcioł włochaty - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Dzięciołowe Dzięciołowate Leuconotopicus Dzięcioł włochaty
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Dzięcioł włochaty (Leuconotopicus villosus)

Dzięcioł włochaty. Fot. Brian Lasenby/Shutterstock
Spis treści

Wstęp

Dzięcioł włochaty to dzięcioł średniej wielkości, nieco większy od dzięcioła średniego. Populacje północne częściowo wędrowne. Nie zalatuje do Europy.

Wygląd

Na środkowym pasku ciemieniowym dzięcioła włochatego jest czerń, od której ciągnie się czarny pas do karku. Linia łącząca kark z wąsem przerwana. Czarny wąs stykający się z dziobem. Dziób dosyć duży, ciemny, prosty, mocny, dłutowaty. Tęczówki oczne ciemne. Brew oraz pasek policzkowy białe. Pasek oczny oraz przyżuchwowy czarne. Skrzydła czarne w białe plamki. Gardło, pierś oraz spód ciała białe. Ogon czarny, z białymi bokami, sztywny, służący jako podpora. Grzbiet biały. Brak czerwieni na brzuchu. Po cztery palce z ostrymi pazurami. Ubarwieniem głowy może przypominać dzięcioła kosmatego (Dryobates pubescens) jest jednak od niego o wiele większy. Widoczną cechą, po której można te osobniki od siebie rozróżnić jest długość dzioba. Dymorfizm płciowy widoczny. Samce mają czerwoną plamę na potylicy. U osobników młodocianych czerwień na ciemieniu.

Występowanie

Dzięcioł włochaty rozpowszechniony jest niemal w całej Ameryce Północnej. Nie spotyka się go jedynie na północnych krańcach Kanady oraz pustynnych obszarach na południu kontynentu. Południowa granica jego zasięgu znajduje się na południu Meksyku.

Biotop

Dzięcioł włochaty zamieszkuje lasy (zarówno lasy liściaste, iglaste jak i mieszane), z dużą ilością starych drzew i z gęstym podszytem. Występuje także w parkach, w ogrodach oraz na cmentarzach.

Lęgi

Dzięcioł włochaty gnieździ się w dziupli, wykutej przez samca. Jeden leg w roku, rozpoczynają w marcuczerwcu. Samica składa od 3 do 6 (średnio 4) białych jaj. Wysiadywanie (przez oboje rodziców) trwa 11-12 dni. Do 30 dni od wyklucia młode opuszczają gniazdo. Przez następne dwa tygodnie pozostają pod opieką rodziców.

Pokarm

Dzięcioł włochaty żywi się głównie bezkręgowcami (owadami, ich larwami). Najczęściej są to chrząszcze, mrówki, pajęczaki, poczwarki ciem, które zbierane są z kory, z gałęzi. Rzadziej pożywia się pokarmem roślinnymnasionami, owocami.

Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
4.7/5 - (19 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!