Prehistoryczni ludzie nauczyli się uśmiechać „by uprawiać sex”
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Prehistoryczni ludzie nauczyli się uśmiechać „by uprawiać sex”

Prehistoryczni ludzie nauczyli się uśmiechać „by uprawiać sex”

Wierzcie lub nie, ale nasi przodkowie byli znacznie mądrzejsi od nas, jeśli chodzi o poszukiwanie płci przeciwnej do prokreacji. Według nowego badania neandertalczycy nauczyli się uśmiechać i robić wyraziste miny, by przyciągnąć do siebie mniej agresywnych partnerów.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Porównując dane genetyczne zebrane z ludzkich komórek macierzystych z pozostałości dwóch neandertalczyków i jednego Denisovana, naukowcy z Uniwersytetu w Mediolanie sugerują, że nasze przyjazne mimiki twarzy były ważnym czynnikiem w ewolucji człowieka prowadzącym do powstania „zespołu Williamsa-Beurena”. Zespół ten objawia się szerokimi ustami i małym nosem i typem  spojrzenia „dzisiaj nie zamierzam cię zabić”.

Badane geny znane nauce jako „BAZ1B”, są, jak twierdzą badacze „głównym regulatorem”, który wpływa na mimikę twarzy.

Badacze z Uniwersytetu w Mediolanie odkryli, że mutacje, które zaobserwowali w genie BAZ1B, który jest powiązany z częściami mózgu kontrolującymi mimikę twarzy, były „nieobecne” w próbkach neandertalskich i Denisovana.

Uważa się, że wybieranie partnerów do kopulacji wśród niektórych neandertalczyków doprowadziły do mutacji genu BAZ1B. To z kolei prawdopodobnie przyczyniło się do ewolucyjnego zwrotu, który sprawił, że Homo sapiens wykształcił swoje wyraziste twarze.

Chociaż badacze od dawna podejrzewają, że ludzie wypracowali „uśmiechy” w celu zwiększenia możliwości kojarzenia, Matteo Zanella, powiedział, że badanie było „pierwszą empiryczną weryfikacją hipotezy samomestestacji”. Jego zespół podejrzewa, że zmiany twarzy u ludzi były „częścią procesu redukcji agresji reaktywnej”, dzięki czemu wzmocniliśmy swój „profil prospołeczny, kooperacyjny”.

Zdaniem naukowców jest to ważny krok w „wyjaśnieniu związku między ewolucją ludzkiego mózgu, a ewolucją gatunku”, który pokazuje, jak istotna jest „wrażliwość emocjonalna i społeczna”.

We współczesnym świecie wszyscy stosujemy te mutacje genetyczne za każdym razem, gdy spotykamy kogoś po raz pierwszy. Uśmiech jest uniwersalnym znakiem życzliwości, a noszenie go sprawia, że jesteś postrzegani, jako bardziej przystępni.

Najnowsze badania pokazały, że ludzki uśmiech sięga daleko, do czasów, w których sympatyczna mimika twarzy pomagała budować zaufanie do świata, zanim zostały użyte słowa.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://www.ancient-origins.net/news-evolution-human-origins/human-smile-0012975; 2019-12-19;
4.6/5 - (12 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!