Pył przyspiesza topnienie himalajskiego śniegu
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Pył przyspiesza topnienie himalajskiego śniegu

Pył przyspiesza topnienie himalajskiego śniegu

Działalność człowieka powoduje zwiększenie ilości pyłu niesionego przez wiatr, co nie pozostaje bez wpływu na kluczowe zasoby wody słodkiej.  

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Zmiany klimatu z pewnością odgrywają kluczową rolę, ale ostatnie badanie opublikowane w Nature Climate Change pokazuje, że pył unoszony przez wiatr pogarsza efekt topnienia.

Zimowe opady i wiosenne topnienie śniegu zaspokajają ponad połowę rocznego zapotrzebowania na słodką wodę dla około 700 milionów ludzi w południowej Azji, ale w ciągu ostatnich 30 lat ogólna masa śniegu w wysokich górach Azji, do których należą Himalaje, Hindukusz i Karakorum, spadło.

Yun Qian z Pacific Northwest National Laboratory wraz ze współpracownikami wykorzystał obserwacje teledetekcyjne i symulacje komputerowe do oceny wpływu pyłu wiejącego z Afryki i Azji wiosną i latem.

Pył osadza się na śniegu zmniejszając jego zdolność do odbijania światła, dzięki czemu topi się szybciej niż nieskazitelny, czysty śnieg. Qian i współpracownicy odkryli, że osadzający się pył na śniegu znacznie przyspieszył topnienie, co było szczególnie wyraźne na wysokości około 4500 metrów. Chociaż pył jest naturalny, zwiększyła się jego częstość występowania dzięki działalności człowieka, wraz ze zmianą sposobu użytkowania gruntów.

Naukowcy byli zaskoczeni, jak dominujący był efekt pyłu, i spekulują, że topnienie wywołane przez pył może odgrywać ważną rolę również w innych pasmach górskich na średnich szerokościach geograficznych.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. Sarangi, C., Qian, Y., Rittger, K. et al.; "Dust dominates high-altitude snow darkening and melt over high-mountain Asia."; Nat. Clim. Chang., 2020 DOI: https://dx.doi.org/10.1038/s41558-020-00909-3;
4.9/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments