Czwartek 26.01.2023

Jesz z plastiku? Narażasz się na wiele niebezpiecznych substancji chemicznych

Syntetyczne chemikalia zwane ftalami, znajdujące się w setkach produktów konsumenckich, takich jak pojemniki do przechowywania żywności, szampony, kosmetyki, perfumy i zabawki dla dzieci, mogą przyczyniać się do około 91 000 do 107 000 przedwczesnych zgonów rocznie. I to tylko w samych Stanach Zjednoczonych.fot. shutterstockfot. shutterstock

Według badania opublikowanego w recenzowanym czasopiśmie Environmental Pollution osoby z najwyższym poziomem ftalanów miały większe ryzyko zgonu, zwłaszcza z przyczyn sercowo-naczyniowych. Badanie oszacowało, że te zgony mogą kosztować Stany Zjednoczone około 40 do 47 miliardów dolarów rocznie, głównie w wyniku utraty produktywności gospodarczej.
„Badanie wzbogaca rosnącą bazę danych na temat wpływu tworzyw sztucznych na organizm ludzki i wspiera argumenty biznesowe dotyczące ograniczenia lub wyeliminowania stosowania tworzyw sztucznych” – powiedział główny autor dr Leonardo Trasande, profesor pediatrii, medycyny środowiskowej w NYU Langone Health w Nowym Jorku.

Co wiemy o ftalanach. Tyle, że zakłócają mechanizmy organizmu do produkcji hormonów i są „związane z problemami rozwojowymi, reprodukcyjnymi, mózgowymi, odpornościowymi”. Nawet niewielkie zaburzenia hormonalne mogą powodować poważne skutki rozwojowe i biologiczne.

Już wcześniejsze badania wiązały ftalany z problemami reprodukcyjnymi, takimi jak wady rozwojowe narządów płciowych i niezstąpione jądra u chłopców oraz obniżona liczba plemników i poziom testosteronu u dorosłych mężczyzn. Inne badania również łączyły ftalany z otyłością u dzieci, astmą, problemami sercowo-naczyniowymi i rakiem.

W odpowiedzi na wyniki badania American Chemistry Council, która reprezentuje amerykański przemysł chemiczny tworzyw sztucznych i chloru wystosowała oświadczenie, które zostało opublikowane na łamach CNN: „Wiele treści w najnowszym badaniu jest wyraźnie niedokładne” – napisała Eileen Conneely, starszy dyrektor ds. produktów chemicznych i technologii w ACC. Dodała, że w badaniu połączono wszystkie ftalany w jedną grupę i nie wspomniano, że ftalany o wysokiej masie cząsteczkowej, takie jak DINP i DIDP, mają niższą toksyczność niż inne ftalany.

„Badania takie nie rozpatrują ftalanów indywidualnie i konsekwentnie ignorują lub bagatelizują istnienie opartych na nauce, autorytatywnych wniosków dotyczących bezpieczeństwa ftalanów o wysokiej masie cząsteczkowej” – napisała Conneely.

Ftalany są dodawane do produktów konsumenckich, takich jak kanalizacja z PVC, podłogi winylowe, produkty odporne na deszcz i plamy, przewody medyczne, węże ogrodowe i niektóre zabawki dla dzieci. Sprawiają, że plastik staje się bardziej elastyczny i trudniejszy do złamania. Ale ftalany znajdziemy także w opakowaniach żywności, detergentach, odzieży, meblach i plastikach samochodowych. Ftalany są również dodawane do artykułów higieny osobistej, takich jak szampon, mydło, lakier do włosów i kosmetyki.

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ludzie są narażeni na niebezpiecznie substancje, gdy oddychają zanieczyszczonym powietrzem lub spożywają żywność, która miała kontakt z plastikiem. „Dzieci pełzają i dotykają wielu rzeczy, a następnie wkładają ręce do ust. Dlatego cząsteczki ftalanów w kurzu mogą stanowić większe ryzyko dla dzieci niż dla dorosłych” – stwierdza CDC.

Możliwe jest zminimalizowanie narażenia na ftalany i inne substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. „Po pierwsze, unikaj plastiku tak bardzo, jak to tylko możliwe. Nigdy nie wkładaj plastikowych pojemników do kuchenki mikrofalowej ani zmywarki, gdzie ciepło może uszkodzić strukturę plastiku” – zasugerował dr Leonardo Trasande. „Ponadto gotowanie w domu i ograniczanie stosowania przetworzonej żywności może zmniejszyć poziom narażenia na chemikalia”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/2021/10/12/health/plastic-chemical-early-death-wellness/index.html”; data dostępu: 2021-10-13
Ocena (4.2) Oceń: