Piątek 08.07.2022

To niepokojące wiadomość dla fanów hummusu na całym świecie!

Miłośnicy hummusu i falafeli, strzeżcie się - rosyjska inwazja na Ukrainę, problemy z pogodą i transportem zagrażają globalnej podaży roślin strączkowych, a globalna podaż ciecierzycy może w tym roku spaść aż o 20%.DronG/ShutterstockDronG/Shutterstock

Według danych Global Pulse Confederation globalne dostawy ciecierzycy mogą w tym roku spaść nawet o 20%. Pogoda i wojna zaszkodziły dostawom strączków wypełnionych białkiem, podnosząc ceny żywności.
Rolnicy ze Stanów Zjednoczonych – czwartego co do wielkości eksportera ciecierzycy – posadzili w tym roku prawie o pięć procent mniej akrów ciecierzycy z powodu złej pogody - podał Departament Rolnictwa USA (USDA).

Rosja jest również czołowym producentem ciecierzycy. Globalne sankcje przerwały eksport strączków, podczas gdy trwająca wojna zmniejszyła ilość ciecierzycy uprawianej na Ukrainie o około 50 ton.

„Rosja eksportuje co najmniej od 200 000 do 250 000 ton rocznie. Kiedy w lutym wybuchła wojna, dostawy zostały całkowicie zniszczone” - powiedział Routers Navneet Singh Chhabra, dyrektor Shree Sheela International, firmy zajmującej się handlem ciecierzycą.

Z ciecierzycy robi się hummus, mąkę, zupy, gulasze i curry. Choć zyskuje na popularności w Stanach Zjednoczonych, od dawna stanowi klucz do diety w Indiach i na Bliskim Wschodzie – miejscach, które już teraz walczą z pokryciem rosnących kosztów importu żywności.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Fewer chickpeas means cheap protein and hummus could be harder to find”; reuters.com; 2022-07-08
Ocena (5.0) Oceń: