Konwalie majowe kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja konwalii majowych
Ekologia.pl Dom i ogród Pielęgnacja ogrodu Konwalie majowe kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja konwalii majowych

Konwalie majowe kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja konwalii majowych

Białe kwiaty konwalii majowych obdarzone są bogatą symboliką ludową, religijną i literacką. Konwalie majowe nazywane czasami Łzami Naszej Pani, kilkanaście razy wspominane są w Biblii, występują też w mitologii germańskiej, a według wierzeń ludowych mają przynosić szczęście w miłości. Konwalie majowe to przede wszystkim jednak piękne kwiaty wiosenne kojarzące się z Dniem Matki i urokiem budzącego się do życia lasu.

Konwalia majowa. Źródło: shutterstock

Konwalia majowa. Źródło: shutterstock
Spis treści


W dawnych czasach liście konwalii majowych wykorzystywano do produkcji zielonego pigmentu. I faktycznie, soczyste wybarwienie należącej do rodziny szparagowatych rośliny jest jednym z ważnych powodów fascynacji ogrodników. Konwalia majowa występuje bowiem w Europie jako dziko rosnący leśny kwiat, ale od setek lat jest również cenionym elementem ogrodów zamkowych i domowych, zapewniając urok gęstego zielonego dywanu z liści, jeszcze przed rozkwitnięciem kwiecia.

Charakterystyka konwalii ogrodowych

Łodygi konwalii ogrodowej osiągają wysokość ok. 20-30 cm i otoczone są długimi lancetowymi liśćmi, do złudzenia przypominającymi niedźwiedzi czosnek. W maju na łodyżce pojawia się kwiatostan w formie grona, który z bladozielonych kulek rozwija się do postaci śnieżnobiałych, a czasem lekko pożółkłych okrągłych dzwoneczków. Leśne odmiany kwitną przy tym mniej obficie niż te ogrodowe. Po przekwitnięciu na łodygach pojawiają się czasem czerwone owoce z nasionami, które stopniowo wysychają (owocowanie zależy od różnorodności genetycznej osobników rosnących obok siebie). Liście konwalii majowej również schną z upływem czasu i do listopada nie pozostaje po nich już prawie żaden ślad.

Konwalie majowe – wymagania glebowe

Jak się łatwo domyślić, patrząc na naturalną lokalizację konwalii majowej w lesie, roślina preferuje stanowiska zacienione z okresowym tylko nasłonecznieniem. W zupełnym cieniu może słabo kwitnąć, natomiast na słońcu będzie schnąć i wymierać. Idealnie jest sadzić ten kwiat więc albo po wschodniej stronie domu, albo pod wysokim żywopłotem lub rzucającymi cień drzewami. Dlatego konwalie uprawia się w lekko zacienionych miejscach, które umożliwiają im prawidłowy rozwój.

Sama gleba powinna być przede wszystkim naturalnie wilgotna – nie błotnista, co może sprzyjać gniciu, ale zarazem nie wysychająca nawet latem. Aby przygotować stanowisko pod tę roślinę warto przymieszać do ziemi trochę dojrzałego kompostu, obornika oraz torfu. Nie próbuj jednak wysadzać konwalii ogrodowych bezpośrednio do zagonu z innymi bylinami, bowiem delikatne białe kwiatki mają niezwykłą moc rozrastania się i pochłoną szybko przestrzeń wokoło. Lepiej jest wydzielić im odosobnioną przestrzeń, którą będą mogły pokryć na kształt zielonego dywanu. Pożądany odczyn gleby to 6,0 – 7,0 pH. Takie działanie sprawi, że ten kwiat majowy pięknie zakwitnie.

Dlaczego warto uprawiać konwalie w doniczkach?

Konwalie ogrodowe można także sadzić w donicach, ale należy kupić odpowiednio duże naczynia, które pomieszczą warstwę drenażu. Do substratu w donicy poleca się domieszać torf oraz korę. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ niewiele innych roślin lubi bądź może rozwijać się koło tych kwiatów majowych. Są bowiem dominujące i szybko eliminują inne gatunki.

Sadzenie i uprawa konwalii majowych

Jeśli zadajesz sobie pytanie, kiedy sadzić konwalie, to musisz wiedzieć, że jest kilka możliwości. Można kupić gotowe sadzonki w doniczkach lub kłącza, przy czym ta druga metoda jest znacznie popularniejsza. Rośliny sadzić można kiedykolwiek w ciągu roku, o ile ziemia nie jest zmarznięta lub przesadnie wysuszona. Przed sadzeniem kłącza należy namoczyć jednak w letniej wodzie na ok. pół godziny.

Korzenie konwalii majowych rozrastają się gęsto, ale dość płytko, nie ma więc potrzeby zakopywać ich głęboko – wystarczy kilkucentymetrowa jamka. Odległość pomiędzy poszczególnymi kłączami powinna wynosić ok. 15 cm, a wierzchołek kłącza musi znajdować się zaraz pod powierzchnią gruntu. Umiejscowione w glebie kłącza zasypujemy delikatnie ziemią, nie wdeptując i nie ubijając. Po skończonej pracy zagon należy porządnie podlać.

Trujące owoce konwalii majowej. Źródło: shutterstock

Jak należy dbać o kwiaty majowe?

Sama uprawa konwalii ogrodowej nie wiąże się z ogromem obowiązków. Jedyne, o czym warto pamiętać, to aby nie usuwać liści po przekwitnięciu, nawet jeśli nie prezentują się zbyt okazale. Do jesieni akumulują wciąż one bowiem światło słoneczne, co pomaga kwitnieniu w roku następnym. Pozostałości suchych liści można usunąć dopiero w październiku. Jeśli jednak z upływem lat zaobserwujemy, że konwalia ogrodowa wykazuje słabsze kwitnienie, można kiedykolwiek w ciągu roku przerzedzić trochę jej miejsce bytowania, aby dać roślinom więcej przestrzeni. W taki sposób można sprawić, że te kwiaty majowe zaczną na nowo pięknie kwitnąć.

Podlewanie i nawożenie konwalii majowych

Konwalia majowa to kwiat-samopas, który nie potrzebuje tak naprawdę żadnej uwagi ze strony człowieka. Owszem, 4-6 tygodni po posadzeniu należy rośliny raz w tygodniu podlewać, ale potem powinny już radzić sobie same, o ile nie znajdują się na suchym nasłonecznionym stanowisku. Wyjątkiem są konwalie hodowane w donicach, które należy podlewać bardzo regularnie – gdy tylko ziemia zacznie przysychać. Ponadto warto pamiętać, aby w uprawie tej rośliny zastosować dobrze spulchnioną glebę użyźnioną odpowiednio przerobionym kompostem.

Jeśli chodzi o nawożenie, że mądrość ludowa głosi, że jedyne pożywienie, które warto od czasu do czasu podsypać konwaliom majowym to… rybie ości. Tym niemniej, gorliwi ogrodnicy i tak próbują wspomóc kwitnienie wszystkimi możliwymi sposobami i stosują na rabatach nawozy rozpuszczalne w wodzie lub dojrzały kompost. Nawozić można wczesną wiosną oraz w okresie kwitnienia, uważając jednak, aby nie przedobrzyć z azotem – rezultatem może być spontaniczny wzrost liści kosztem kwiatów.

Rozmnażanie konwalii majowych jest naprawdę proste

Konwalie majowe zaliczane są do grupy roślin inwazyjnych, co oznacza, że rozmnażają się same i to w tempie, które może zagrażać innym bylinom w sąsiedztwie. Wszystko to za sprawą rozrastających się pod ziemią kłączy, z których pionowo wyrastają pędy nadziemne. Aby pokryć konwaliami ogrodowymi określony kawałek zagonu wystarczy więc posadzić kłącza w nieco większych odległościach od siebie i dać tym kwiatom majowym trochę czasu. Dlatego nie trzeba specjalnie sadzić konwalii, ponieważ doskonale radzą sobie samodzielnie w zagarnianiu przestrzeni do rozrostu.

Jeśli jednak planujesz wykorzystać posiadaną już kolekcję do rozmnożenia i przemieszczenia konwalii ogrodowej w inne miejsce, wykop jesienią kilkuletnie kłącza z rabaty i porozdzielaj je na kawałki. Każdy odcinek powinien mierzyć ok. 6 cm i mieć widoczne pąki wegetatywne, z których w kolejnym roku rozwiną się pędy. Takie kłącza sadzi się bezpośrednio do gleby w wybranym miejscu ogrodu. Należy pamiętać, że najlepszą porą jest jesień. Dzięki temu w następnym sezonie wegetacyjnym z pewnością rozwiną się kwiaty.

Ochrona konwalii majowych

Konwalie majowe jako roślina naturalnie występująca w naszym klimacie mogą bez problemów przetrwać nawet najmroźniejsze zimy i nie wymagają żadnej ochrony. Ponadto kwiaty te rzadko padają ofiarą chorób czy szkodników – stosunkowo najczęściej można zaobserwować na nich szarą pleśń piwoniową, manifestująca się żółtymi plamami oraz szarym nalotem od spodu liści, oraz zgorzelową plamistość, którą rozpoznać można po okrągłych żółtych plamach. Oba problemy zwalcza się opryskiem miedziowym. Należy także uważać z nadmiernym nawożeniem azotem.

Bukiet konwalii majowych, fot. shutterstock

Konwalie majowe w domu i ogrodzie

Paradoksalnie konwalię majową stosowano w przeszłości jako roślinę leczniczą, mającą pomagać przez chorobach sercach, padaczce oraz oparzeniach. Dziś medycyna znacznie ostrożniej odnosi się do uroczych leśnych kwiatów, albowiem wszystkie ich części – od korzeni po kwiaty i czerwone owoce są silnie trujące. Zwarte w nich glikozydy to związki toksyczne dla człowieka i większości zwierząt, które mogą powodować nudności, wymioty, biegunkę, bóle głowy, osłabienie i zaburzenia pracy serca. Niestety, w drastycznych wypadkach dochodzi nawet do śmierci spowodowanej migotaniem komór. Nawet przy kontakcie skórnym w bardzo rzadkich wypadkach konwalia majowa może spowodować podrażnienia.

Konwalie ogrodowe to doskonała ozdoba ogródka

Tym niemniej, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności w domach z dziećmi, konwalię majową warto zaprosić do ogródka. Zwłaszcza jako ozdoba zacienionych zakątków zachwyca ona intensywną zielenią liści, uroczymi kwieciem i fantastycznym zapachem, nie sprawiając żadnych kłopotów w uprawie. Kwiaty można też ciąć i wykorzystywać do aranżacji w wazonach oraz jako bukiety do darowania. Jako symbol miłości konwalia majowa jest częstym motywem ślubnym – bukieciki z konwalii niosły do ołtarza królowa Wiktoria, Grace Kelly oraz Księżna Kate Middleton.

Konwalie ogrodowe i ich łatwa uprawa w domu

W przeciwieństwie do wielu egzotycznych kwiatów, które na siłę adaptujemy w naszych ogrodach, konwalia majowa jest naturalnym i swojskim elementem aranżacji, który pozwala zaoszczędzić czas, rozczarowania i pieniądze. Sadzona w doniczkach może być pachnącą ozdobą domu i to o każdej porze roku! Roślina znakomicie nadaje się bowiem do pędzenia. Aby wyhodować sobie „kwiaty na życzenie”, należy przebywające w spoczynku (np. chłodnej piwnicy) kłącza podgrzać ciepłą kąpielą, a następnie zasadzić i przenieść do pomieszczenia o temperaturze ponad 20 stopni. W przeciągu 2-4 tygodni doczekamy się kwiatów, które mogą być ozdobą letniego przyjęcia lub… bożonarodzeniowej dekoracji stołu! Kłącza wykorzystywane w domu można przy tym po przekwitnięciu posadzić w ogrodzie, a po 2-3 latach ponownie wykorzystać do pędzenia. Zastanawiasz się, kiedy kwitną konwalie w swoim środowisku naturalnym? Najczęściej późną wiosną, a dokładnie w maju i czerwcu.

Konwalie majowe – pytania i odpowiedzi

Czy uprawa konwalii majowych w ogrodzie jest bezpieczna?

Konwalie majowe to piękne kwiaty, na które należy uważać. Zwłaszcza na ich sok, ponieważ to właśnie on zawiera trujące substancje. Dodatkowo trujące są też owoce. Dlatego należy przestrzegać przed tą rośliną najmłodszych członków rodziny i pilnować zwierząt, aby nie obgryzały ich liści oraz łodyg.

Kiedy kwitnie konwalia?

Kwitnienie tej rośliny przypada na maj i czerwiec.

Jak i kiedy sadzić konwalie ogrodowe?

Kwiat tego gatunku można sadzić przez cały rok, jedynym warunkiem jest stan podłoża – nie może być wysuszone ani zamarznięte. Natomiast do rozrodu można użyć zarówno gotowych sadzonek, jak i kłączy.

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)
Bibliografia
  1. https://worldoffloweringplants.com/legends-facts-lily-valley/;
  2. https://www.longfield-gardens.com/article/All-About-Lily-of-the-Valley;
  3. https://www.gardenfocused.co.uk/plants/lily-of-the-valley.php;
  4. https://plantcaretoday.com/lily-of-the-valley-plant.html;
  5. https://cbr.gov.pl/rme-archiwum/2010/rme37/dane/7_2.html;
4.9/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo dobry artykuł. Znalazłam odpowiedzi na wszystkie moje pytania