Apel ekologów: poldery i regulacja rzek
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Apel ekologów: poldery i regulacja rzek

Apel ekologów: poldery i regulacja rzek

Powódź w Polsce
Powódź w Polsce, fot. Wojtasinski, CC

Organizacje ekologiczne oraz przedstawiciele świata nauki wystosowały apel o zaprzestanie stosowania nieskutecznych, anachronicznych metod gospodarowania rzekami. Nawołują także do tego, aby nie zabudowywać naturalnych terenów zalewowych.

Jak zaznaczają autorzy apelu, regulacja rzek oraz budowanie przy nich wałów, wbrew pozorom stwarza większe zagrożenie dla terenów znajdujących się w pobliżu rzeki. Mimo iż w innych krajach Europy stopniowo odchodzi się od takich rozwiązań, to w Polsce nadal uważane są za wręcz niezawodne. Podkreślają też, że działania podejmowane przez władze są chaotyczne i  przypadkowe. Urzędnicy nie biorą też pod uwagę skutków swoich działań dla sąsiednich gmin czy województw, jak np. w przypadku regulacji górskich rzek i potoków, przez które fala powodziowa uformowała się o wiele szybciej.

Minister Środowiska Andrzej Kraszewski po zapoznaniu się z dokumentem zadeklarował, że przekaże apel do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej do szczegółowej analizy oraz potraktuje go jako uwagi do opracowywanej polityki wodnej państwa.

„Podzielam wizję nowoczesnej, opartej na poszanowaniu środowiska i warunków naturalnych kraju gospodarki wodnej, wykorzystującej większym stopniu tereny zalewowe, poldery w połączeniu z inwestycjami hydrotechnicznymi – środki techniczne i nietechniczne muszą się uzupełniać.” – podkreślił minister. Poinformował także, że na razie bierze pod uwagę cztery miejsca, które można przeznaczyć na poldery.

Piotr Nieznański w rozmowie z „Metrem” zwrócił jednak uwagę, że przy tworzeniu polderów trzeba podjąć wiele niepopularnych decyzji, jak np. o wysiedleniu, a powódź wskazała już odpowiednie do tego tereny.

Pod apelem podpisało się 59 organizacji pozarządowych i 42 naukowców. Tekst apelu możesz przeczytać  tutaj.

Ekologia.pl
4.6/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments