Elektrownia Północ przegrała z… rybami
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Elektrownia Północ przegrała z… rybami

Elektrownia Północ przegrała z… rybami

Kolejne kłopoty Elektrowni Północ. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) stwierdził, że część decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy Elektrowni Północ jest nieważna. Tym samym GDOŚ przyznał rację pozarządowym organizacjom ekologicznym i przyrodniczym, które dowodziły, że inwestycja zagrażałaby rybom występującym w dolnym biegu Wisły.

By Jörg Kutzera (Own work) [Public domain or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

By Jörg Kutzera (Own work) [Public domain or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

W sierpniu 2013 roku organizacje ekologiczne i przyrodnicze: ClientEarth Poland, EkoKociewie, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Greenpeace Polska oraz Fundacja WWF Polska złożyły skargę na decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w której wskazywały na liczne uchybienia w procesie wydawania decyzji środowiskowej dla planowanej Elektrowni Północ w miejscowości Rajkowy koło Pelplina.

Ekolodzy i przyrodnicy dowodzili m.in., że decyzja RDOŚ jest niezgodna z rozporządzeniem ministra środowiska z 4 października 2002 roku, które precyzuje, że zrzut ścieków nie może podnieść temperatury wody o więcej niż 1,5 st. C. i powyżej 21,5 stopnia. Tymczasem, na wniosek inwestora, RDOŚ pozwolił na podwyższenie temperatury wody w miejscu zrzutu o 2 st. C. i przesunięcie granicy aż do 26,5 stopni C.

− Wprowadzenie w życie zapisów decyzji RDOŚ bezpowrotnie zniszczyłoby cenną przyrodę dolnej Wisły, w szczególności miałoby to szkodliwy wpływ na populację ryb wędrownych: łosoś atlantycki, troć wędrowna, jesiotr ostronosy i minóg rzeczny− mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

W uzasadnieniu decyzji Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wskazał, że pozwolenie na zrzut ścieków zmieniających temperaturę wody powyżej 1,5 stopnia w przypadku wód dla ryb łososiowatych zostało wydane bez podstawy prawnej. Co to oznacza w praktyce?

Inwestorowi nie wolno będzie podnieść temperatury wód o więcej niż dopuszcza rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 października 2002 roku. − Ta decyzja pokazuje, że interwencja organizacji ekologicznych jest często niezbędna – mówi  dr Marcin Stoczkiewicz, prawnik fundacji ClientEarth Polska. − Bez naszego wniosku organ administracji nie usunąłby rażącego naruszenia prawa i zagrożenia dla przyrody − dodaje.

Cieszy nas decyzja GDOŚ  w sprawie Elektrowni Północ − dodaje Mariusz Zega z WWF Polska. −  W ten sposób uda się wyeliminować potencjalne zagrożenie dla ryb wędrownych migrujących Wisłą.

Zasilana węglem kamiennym Elektrownia Północ jest największą planowaną tego typu inwestycją w Europie. Inwestorem jest spółka Kulczyk Investments.

Ekologia.pl
4.8/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ważną sprawą jest również negatywny wpływ na krajobraz. Nie chodzi tylko o życie ryb. To pięknie, że są organizacje, które potrafią walczyć o naszą przyrodę.

Potrzebujemy energii, ale elektrownie można zbudować gdzie indziej, daleko od chronionych, zagrożonych czy ważnych przyrodniczo terenów:)

Znam sprawę potrzeby ochrony ryb wędrownych w wodach Polski i znaczne trudności z tym związane, dlatego decyzję GDOŚ uważam za słuszną.