Festiwal Polarny w KPN
Uczestniczyliśmy w drugiej edycji Festiwalu Polarnego, który odbył się w dniu 14 marca 2009 w Centrum Edukacyjnym Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie. Była to już druga edycja Festiwalu zorganizowana w ramach obchodów zakończenia IV Międzynarodowego Roku Polarnego (4th International Polar Year).
W ramach II Festiwalu Polarnego zaprezentowano główne kierunki polskich badań i eksploracji w rejonie Arktyki z ostatnich kilku lat.W programie znalazły się: popularno-naukowe opowieści o badaniach w rejonie Spitsbergenu i na Antarktydzie, zdobywanie szczytów najwyższych gór Arktyki, wspinanie na klify fiordów Grenlandii, pływanie po rzekach Alaski, żeglowanie po arktycznych morzach i oceanach, wystawy przyrodniczej i krajobrazowej fotografii polarnej.
Atrakcją sobotniego spotkania była również ekspozycja przedmiotów związanych z rejonami polarnymi oraz pokaz ekwipunku używanego przez badaczy i eksploratorów.
Udział w festiwalu wzięli m.in. tacy naukowcy jak prof. Jacek Jania – przewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN, prof. Jan Marcin Węsławski – kierownik Zakładu Ekologii Morza IO PAN, dr hab. Piotr Głowacki – kierownik Zakładu Badań Polarnych IGK PAN i dr Tomasz Janecki – zastępca dyrektora Zakładu Biologii Antarktyki PAN.
Jednym z najważniejszych osiągnięć w eksploracji Arktyki było pokonanie przejścia Północno-Zachodniego przez Amundsena w latach 1903 – 1906. W roku 2006 młoda załoga jachtu „Stary” powtórzyła ten wyczyn w trakcie wyprawy QNT Northwest Passage, podczas której został zrealizowany film „W poszukiwaniu legendy”. O rejsie tym opowiedział Dominik Bac, Jacek Wacławski oraz Sławek Skalmierski.
Swoimi wspomnieniami z pobytu na Alasce podzielił się Lech Flaczyński, który wraz z synem Wojciechem w 2007 roku odbył niecodzienną wyprawę – po pierwsze zdobyli oni najwyższy szczyt Ameryki Północnej – McKinley, a następnie spłynęli rzeką Kuskokwim.
Jeden z najskuteczniejszych polskich teamów specjalizujących się we wspinaczce wielkościanowej- Eliza Kubarska i Dawid Kaszlikowski, przedstawili problematykę zdobywania morskich klifów. W czasie wyprawy Hannah Greenland Expedition 2007 wytyczyli oni nową drogę na najwyższym klifie świata Thumbali w rejonie fiordu Torssukatak w południowej Grenlandii.
Podczas festiwalu została także otwarta wystawa fotograficzna o ptakach Spitsbergenu autorstwa Mateusza Moskalika.
Międzynarodowy Rok Polarny, który dobiegł końca w tym miesiącu, zaowocował wynikami badań 60 tys. naukowców z 64 krajów. Jest to, jak do tej pory, największe przedsięwzięcie tego typu. Współpraca uczonych ma trwać dalej – prof. Jacek Jania wspomniał nawet o kontynuacji badań w ramach „dekady polarnej”. Wnioski naukowców są jednoznaczne – istnieje interakcja lodów polarnych ze zmieniającym się klimatem. Wg 19 stacji arktycznych, które nie „obrosły” dającymi ciepło miastami – a więc dysponującymi naukowymi wynikami badań – ocieplanie się klimatu jest faktem.