Nowy sposób na walkę z komarami, a przez to także z malarią
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Nowy sposób na walkę z komarami, a przez to także z malarią

Nowy sposób na walkę z komarami, a przez to także z malarią

Brytyjscy eksperci mają nowy sposób na walkę z komarami, a przez to także z malarią. Naukowcy z Imperial College w Londynie chcą „produkować” komary, które mogą płodzić wyłącznie samce, co ma doprowadzić do unicestwienia całych populacji. – donosi czasopismo „Nature Communications.”

Nowy sposób na walkę z komarami, a przez to także z malarią, By Photo Credit: James GathanyContent Providers(s): CDC [Public domain], via Wikimedia Commons

Nowy sposób na walkę z komarami, a przez to także z malarią, By Photo Credit: James GathanyContent Providers(s): CDC [Public domain], via Wikimedia Commons

Według statystyk każdego roku na malarię choruje ponad 300 milionów ludzi na świecie, z czego około 660 tys. umiera. Śmiertelnym zagrożeniem jest samica komara, która, by złożyć jaja, musi pić krew i jednocześnie wstrzykuje w ukąszone miejsce własną ślinę w której znajdować się mogą zarazki np.malarii. Od lat naukowcy na całym świecie próbują opracować skuteczną metodę całkowitego wyeliminowania tej choroby i pasożytów, które je roznoszą. Niestety z małym skutkiem.

Wydaje się, że brytyjscy naukowcy przygotowali nowy oręż przeciwko malarii. Zespół badaczy pod kierownictwem prof. Andrea Crisanti oraz dr Nikołaj Windbichler z Imperial College w Londynie, przeniósł gen ze śluzowca do komara roznoszącego malarię − Anopheles gambiae. Gen ten wytwarza enzym zwany endonukleazą, który przecina DNA w obrębie bardzo konkretnej sekwencji. Co to oznacza?

U laboratoryjnych komarów endonukleaza zagnieżdża się w obrębie chromosomu X i uszkadza plemniki niosące ten chromosom. W ten sposób uzyskujemy odwrotność „Seksmisji” gdyż ok. 95 proc. przychodzącego na świat potomstwa to samce. Ponieważ wyginięcie samic uniemożliwia dalsze rozmnażanie, automatycznie oznacza eksterminację całej populacji.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tej technologii i uwolnieniu zmienionych genetycznie komarów można ostatecznie doprowadzić do znaczącego spadku populacji pasożytów przenoszących malarię w krajach, które borykają się z tym rozpowszechnionym problemem.

Pomysł wykorzystania defektu genetycznego do kontroli populacji szkodników została zaproponowana ponad 60 lat temu, ale jest to pierwszy raz, kiedy wykorzystano go w praktyce.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/science-environment-27765974;
4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments