Rafy koralowe przyspieszają ewolucję
Na rafach koralowych nowe gatunki powstają znacznie szybciej niż w innych siedliskach, jak wynika z badań niemieckich naukowców opublikowanych w prestiżowym „Science”.
Naukowcy z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie przyjrzeli się bliżej ewolucji różnych zwierząt na rafach koralowych na przestrzeni ostatnich 540 milionów lat. Okazuje się, że jest to środowisko bardzo sprzyjające kształtowaniu się nowych gatunków, które powstają tu nawet o 50% szybciej niż w innych siedliskach. Jak powiedział biorący udział w badaniach Wolfgang Kiessling: „Rafy to „inkubator”, rodzaj kuźni ewolucyjnej gdzie szybko powstają nowe gatunki”. W raporcie opublikowanym w „science” niemieccy naukowcy zwracają uwagę, że rafy koralowe maja kluczowe znaczenie dla wielu morskich ekosystemów. Ich postępująca degradacja może w końcu doprowadzić do zahamowania ewolucji w morzach.
Jedynie deszczowe lasy tropikalne są porównywalne z rafami koralowymi pod względem ich różnorodności biologicznej. Niestety w ostatnich latach na skutek działalności człowieka (zanieczyszczenia, eksploatacja) stale zmniejsza się powierzchnia tych najbogatszych ekosystemów. Według szacunków IUCN co roku ginie aż 2% raf koralowych, głownie ze względu na wzrost temperatury wody i jej postępujące zakwaszenie.