Tak gorąco jeszcze nie było! Na Sycylii termometry wskazywały 48,8 st. C!
Sycylia mogła stać się najgorętszym miejscem w Europie! Władze we Włoszech twierdzą, że wyspa prawdopodobnie ustanowiła rekord upałów wszechczasów, osiągając temperaturę 48,8 stopni Celsjusza.
Odkrycie następuje pośród gwałtownej fali upałów rozciągającej się od Morza Śródziemnego po Tunezję i Algierię. Pożary płonęły w dużej części regionu od ponad tygodnia. Rząd Włoch ogłosił stan wyjątkowy. Turcję i Grecję dotknęły również niszczycielskie pożary.
Trevor Mitchell, meteorolog z UK Met Office, powiedział: „Società Meteorologica Italiana twierdzi, że raport o temperaturze 48,8oC jest prawdziwy. Jednak w przypadku potencjalnych rekordów, takich jak te, zazwyczaj następuje proces weryfikacji, zanim zostaną one oficjalnie zadeklarowane.
„Sycylia przeżywa falę upałów, która trwa już kilka dni. Efekt fenowy [zmiana z mokrych i zimnych warunków po jednej stronie góry na cieplejsze i bardziej suche po drugiej] w zawietrznej części gór na zachód od Syrakuz prawdopodobnie pomógł w wygenerowaniu obserwowanego tam dzisiaj 48,8°C ”.
Scott Duncan, szkocki meteorolog, powiedział, że takie rekordy cieplne będą zdarzały się coraz częściej. „Niebezpieczna fala upałów obejmująca znaczną część północnej Afryki i południową Europę właśnie się rozwija. W nadchodzących dniach skupienie upałów nieznacznie przesunie się na zachód i północ” – napisał na Twitterze.
Ekstremalne upały w Europie to najnowszy niepożądany rekord, który tego lata nawiedził półkulę północną. Rekordy temperatur zostały pobite w Kanadzie, na zachodzie Stanów Zjednoczonych, Finlandii, Estonii, Turcji i Moskwie. Pożary trawią także syberyjską tajgę. Z kolei przez Niemcy i część Chin przetoczyły się bezprecedensowe powodzie.
Według Marka Parringtona, starszego naukowca z Copernicus Atmosphere Monitoring Service, w rosyjskiej republice Sacha pożary lasów uwolniły w tym roku 208 megaton węgla, prawie dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Klimatolodzy od dawna przewidują, że emisje z paliw kopalnych z pojazdów, fabryk i wylesianie doprowadzą do bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. W najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu, opublikowanym w poniedziałek, stwierdzono, że powiązanie jest jednoznaczne i nieodwracalne, ale skutki można by zmniejszyć, gdyby rządy działały szybko.
„To jest zmiana klimatu w 3D” – powiedział Owen Gaffney, analityk z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu. „Radykalnie zmieniamy system klimatyczny, aby gorące obszary stały się gorętsze, a wilgotne obszary jeszcze bardziej wilgotne”.
- https://edition.cnn.com/2021/08/12/europe/europe-weather-heat-record-climate-intl/index.html; 2021-08-12;