Tak gorąco jeszcze nie było! Na Sycylii termometry wskazywały 48,8 st. C! | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Świat Tak gorąco jeszcze nie było! Na Sycylii termometry wskazywały 48,8 st. C!

Tak gorąco jeszcze nie było! Na Sycylii termometry wskazywały 48,8 st. C!

Sycylia mogła stać się najgorętszym miejscem w Europie! Władze we Włoszech twierdzą, że wyspa prawdopodobnie ustanowiła rekord upałów wszechczasów, osiągając temperaturę 48,8 stopni Celsjusza.

fot. shutterstock

fot. shutterstock
Miasto Syrakuzy pobiło rekord gorąca w środowe popołudnie, gdy antycyklon – który włoskie media nazywają „Lucyferem” – nawiedził Włochy i nadal przesuwa się na północ kraju. Jeśli odczyt zostanie zaakceptowany przez Światową Organizację Meteorologiczną, pobije poprzedni europejski rekord 48oC ustanowiony w Atenach w 1977 roku.

Odkrycie następuje pośród gwałtownej fali upałów rozciągającej się od Morza Śródziemnego po Tunezję i Algierię. Pożary płonęły w dużej części regionu od ponad tygodnia. Rząd Włoch ogłosił stan wyjątkowy. Turcję i Grecję dotknęły również niszczycielskie pożary.

Trevor Mitchell, meteorolog z UK Met Office, powiedział: „Società Meteorologica Italiana twierdzi, że raport o temperaturze 48,8oC jest prawdziwy. Jednak w przypadku potencjalnych rekordów, takich jak te, zazwyczaj następuje proces weryfikacji, zanim zostaną one oficjalnie zadeklarowane.

„Sycylia przeżywa falę upałów, która trwa już kilka dni. Efekt fenowy [zmiana z mokrych i zimnych warunków po jednej stronie góry na cieplejsze i bardziej suche po drugiej] w zawietrznej części gór na zachód od Syrakuz prawdopodobnie pomógł w wygenerowaniu obserwowanego tam dzisiaj 48,8°C ”.

Scott Duncan, szkocki meteorolog, powiedział, że takie rekordy cieplne będą zdarzały się coraz częściej. „Niebezpieczna fala upałów obejmująca znaczną część północnej Afryki i południową Europę właśnie się rozwija. W nadchodzących dniach skupienie upałów nieznacznie przesunie się na zachód i północ” – napisał na Twitterze.

Ekstremalne upały w Europie to najnowszy niepożądany rekord, który tego lata nawiedził półkulę północną. Rekordy temperatur zostały pobite w Kanadzie, na zachodzie Stanów Zjednoczonych, Finlandii, Estonii, Turcji i Moskwie. Pożary trawią także syberyjską tajgę. Z kolei przez Niemcy i część Chin przetoczyły się bezprecedensowe powodzie.

Według Marka Parringtona, starszego naukowca z Copernicus Atmosphere Monitoring Service, w rosyjskiej republice Sacha pożary lasów uwolniły w tym roku 208 megaton węgla, prawie dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Klimatolodzy od dawna przewidują, że emisje z paliw kopalnych z pojazdów, fabryk i wylesianie doprowadzą do bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. W najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu, opublikowanym w poniedziałek, stwierdzono, że powiązanie jest jednoznaczne i nieodwracalne, ale skutki można by zmniejszyć, gdyby rządy działały szybko.

„To jest zmiana klimatu w 3D” – powiedział Owen Gaffney, analityk z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu. „Radykalnie zmieniamy system klimatyczny, aby gorące obszary stały się gorętsze, a wilgotne obszary jeszcze bardziej wilgotne”.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://edition.cnn.com/2021/08/12/europe/europe-weather-heat-record-climate-intl/index.html; 2021-08-12;
4.6/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments