Te wrony zawstydzają ludzi, zbierając niedopałki papierosów z trawnika
Ekologia.pl Wiadomości Świat Te wrony zawstydzają ludzi, zbierając niedopałki papierosów z trawnika

Te wrony zawstydzają ludzi, zbierając niedopałki papierosów z trawnika

W Södertälje koło Sztokholmu rekrutuje się ptaki, które mają pomóc w rozwiązaniu uporczywego problemu z odpadami. Urządzenie zaprojektowane przez startup Corvid Cleaning nagradza wrony niewielką ilością jedzenia za każdy niedopałek, który wyrzucą do kosza. Działa to na zasadzie pozytywnego wzmocnienia, które zachęca te inteligentne ptaki do powtarzania zachowania.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Dlaczego akurat wrony? Uważa się, że to bardzo inteligentne ptaki – potrafią wykonywać pracę, dzielić się wiedzą, a nawet opłakiwać swoich zmarłych. Niektóre badania sugerują, że mogą być najmądrzejszymi zwierzętami na planecie, poza naczelnymi, z inteligencją na poziomie siedmioletniego dziecka. 

„Łatwiej je uczyć i jest też większa szansa, że uczą się od siebie nawzajem. Jednocześnie istnieje mniejsze ryzyko, że przez pomyłkę zjedzą jakiekolwiek śmieci”– powiedział twórca innowacyjnego pomysłu, Christian Gunther-Hanssen, szwedzkiej agencji prasowej TT. Dodaje, że dzikie ptaki biorą udział w procesie „na zasadzie dobrowolności”.


Gigantyczny problem

Wbrew pozorom, nie słomki czy foliówki, ale właśnie niedopałki papierosów stanowią najpowszechniejsze zanieczyszczenie plastikiem na świecie. Fundacja Keep Sweden Tidy twierdzi, niedopałki stanowią około 62 procent śmieci. Samo miasto Södertälje co roku wydaje 1,9 miliona euro na sprzątanie ulic. Günther-Hanssen uważa, że szkolenie wron może obniżyć koszty sprzątania papierosów w mieście nawet o 75 procent.

To nie pierwszy raz, kiedy wrony pomagają w utrzymaniu czystości. W 2018 roku park rozrywki Puy du Fou na zachodzie Francji nauczył wrony zbierać niedopałki papierosów i inne małe kawałki śmieci w zamian za jedzenie. Pomysł narodził się na wystawie sokolnictwa w parku, gdzie ptaki zbierały róże i przynosiły je „księżniczce” w zamku. W tym czasie dyrektor parku Nicolas de Villiers powiedział AFP, że chodziło również o pokazanie, „że to natura może nauczyć nas dbać, jak dbać o środowisko”.

Nadal istnieją obawy o zdrowie ptaków obchodzących się z toksycznymi niedopałkami. Oczywiście pojawia się również pytanie, dlaczego jesteśmy w stanie nauczyć zwierzęta zbierania śmieci, ale nie możemy nauczyć ludzi przestać śmiecić.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Sophie Hirsh; "Wild Crows Are Cleaning Up Littered Cigarette Butts in Sweden"; greenmatters.com; 2022-02-03;
4.9/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments