Uprawy GMO mogą chronić środowisko naturalne
Uprawa genetycznie modyfikowanej bawełny może zwiększać populacje naturalnych wrogów szkodników roślin – wynika z badań opublikowanych na łamach „Nature”.
Naukowcy pod kierunkiem dr Kongming Wu z Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych w Pekinie w latach 1990-2011 analizowali wpływ upraw bawełny Bt odpornej na insekty (za wyjątkiem mszyc), na liczebność szkodników i na wykorzystanie środków owadobójczych. I co zauważono? W uprawach genetycznie modyfikowanej bawełny nastąpił stopniowy wzrost populacji owadów, które polują na mszyce, takich jak biedronki, pająki i złotooki.
Podobne efekty wykorzystania upraw GMO zauważono także w przypadku kukurydzy, soi i orzeszków ziemnych. – Wszystkie te wyniki dowodzą, że rozpowszechnienie upraw genetycznie modyfikowanej bawełny Bt wspiera naturalny system ochrony roślin, ponieważ wpływa na zmniejszenie zużycia środków owadobójczych, co prowadzi do wzrostu populacji naturalnych wrogów szkodników – podsumowali chińscy naukowcy.
Dale Sanders, dyrektor John Innes Centre w Wielkiej Brytanii, powiedział, że to odkrycie daje dowody na to, że uprawy genetycznie modyfikowanych roślin mogą być przyjazne dla środowiska. „Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy uważają, że wykorzystanie biotechnologii w rolnictwie, nie dość, że spełnia nasze wymagania pod względem wydajności i jakości upraw, to jeszcze przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.”– Skonkludował.