Wierzymy w kryzys klimatyczny – wynika z największego globalnego sondażu
Ekologia.pl Wiadomości Świat Wierzymy w kryzys klimatyczny ‒ wynika z największego globalnego sondażu

Wierzymy w kryzys klimatyczny ‒ wynika z największego globalnego sondażu

Największe w historii badanie opinii publicznej na temat zmian klimatycznych wykazało, że dwie trzecie ludzi uważa, że jest to „globalny kryzys”. Analiza pokazuje, że ludzie na całym świecie wspierają działania na rzecz klimatu i daje politykom wyraźny mandat do podjęcia niezbędnych działań.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) przeprowadził ankietę wśród 1,2 miliona ludzi w 50 krajach, w tym wśród wielu młodych. We wszystkich krajach 64% uczestników postrzegało zmianę klimatu jako stan wyjątkowy, wymagający pilnej reakcji ze strony krajów. Wynik ten różni się nieco w zależności od wieku i lokalizacji.

Podczas gdy młodzi ludzie wykazywali największe zaniepokojenie (69% osób w wieku 14-18 lat twierdzi, że istnieje kryzys klimatyczny), 58% osób powyżej 60. roku życia zgodziło się, że nie ma dużego podziału pokoleniowego. Nawet gdy działania na rzecz klimatu wymagały znacznych zmian w ich własnym kraju, większość nadal je popierała.

W krajach, w których paliwa kopalne są głównym źródłem emisji, ludzie zdecydowanie popierali energię odnawialną, w tym Stany Zjednoczone (65% za), Australia (76%) i Rosja (51%). Tam, gdzie niszczenie lasów jest dużą przyczyną emisji, ludzie popierali ochronę drzew, z 60% poparciem w Brazylii i 57% w Indonezji.

Według ankietowanych, najpopularniejszymi działaniami mającymi na celu walkę z kryzysem klimatycznym jest ochrona i odtwarzanie lasów, a następnie energia odnawialna i rolnictwo przyjazne dla klimatu. Promocja diet roślinnych była najmniej popularną metodą walki z kryzysem klimatycznym z zaledwie 30% poparciem.

„Głos ludzi jest jasny: chcą działań w sprawie zmian klimatycznych” ‒ powiedziała Cassie Flynn, doradca strategiczny UNDP ds. Zmian klimatycznych.

„Jesteśmy na rozstaju dróg, a sondaż mówi, że „tak myślą wasze przyszłe pokolenia, dokonując konkretnych wyborów politycznych ”‒ to daje sposób na wyobrażenie sobie przyszłości” ‒ powiedziała.

Flynn stoi na czele programu Climate Promise UNDP, który pomaga krajom w podejmowaniu bardziej ambitnych działań w dziedzinie klimatu. Sondaż wykazał, że najwyższy odsetek osób twierdzących, że istnieje kryzys klimatyczny, był w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, w obu przypadkach na poziomie 81%. Australia osiągnęła poziom 72%, a Stany Zjednoczone – 65%, podobnie jak Rosja i Indie – 59%. Relatywnie niskie poparcie dla promocji diet roślinnych może wynikać z faktu, że w niektórych krajach jest niewiele opcji opartych na roślinach. Najwyższe poparcie było w Niemczech (44%) i Wielkiej Brytanii (43%). Powodem, dla którego więcej mężczyzn i chłopców stwierdziło, że kryzys klimatyczny istnieje w krajach takich jak Nigeria i Wietnam, może być fakt, że dziewczęta mają mniejszy dostęp do edukacji w tych krajach. Sondaż wykazał, że im bardziej dana osoba jest wykształcona, tym większe było prawdopodobieństwo, że pomyśli, że istnieje kryzys klimatyczny.

Sondaż nazwany „Ludowym głosowaniem na rzecz klimatu” został zorganizowany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim. Ankieta była rozpowszechniana za pośrednictwem reklam w grach wideo i układankach, w tym Angry Birds, Subway Surfers, Sudoku i Words With Friends, co szczególnie pomogło dotrzeć do młodszych ludzi. Pomysł przyszedł do Flynn, kiedy była w metrze w Nowym Jorku: „Rozejrzałam się dookoła i wszyscy byli przy swoich telefonach, a większość grała w gry”.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/science-environment-55802902; 2021-01-27;
4.7/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments