Wirusy uderzą ze zdwojoną siłą
Raport pt. Zabójczy tuzin: Choroby zwierząt w epoce zmian klimatycznych podaje przykłady zagrożeń zdrowotnych, które pojawią się wraz ze zmianami częstotliwości opadów i wzrostem temperatury. Żeby się bronić musimy opracować mapę przemieszczania się wirusów.
Ocieplenie klimatu to nie tylko topnienie lodowców i wzrost poziomu oceanów, ale także zagrożenia zdrowotne – podkreśla prezydent WSC Dr. Steven E. Sanderson. Zdowie zwierząt jest ściśle powiązane z ekosystemem, w którym żyją, a jego destabilizacja może spowodować ekspansję chorób – dodał. Pojawią się nowe wirusy, a te dobrze znane będą częściej mutować do form groźnych dla człowieka.
Jakie choroby mogą się rozprzestrzeniać? Zabójczy tuzin wymienia m.in. wirusy Ebola i ptasiej grypy, a także cholerę i gruźlicę.
Wzrost temperatury wpłynie na szybsze przemieszczanie się patogenów. Klimat destabilizuje ekosystemy i zmusza zwierzęta do wędrówki. W nowych regionach pojawią się kleszcze, a wraz z nimi bakteria, która wywołuje Boreliozę. Ptasia grypa, która z łatwością przekracza kontynenty, będzie jeszcze trudniejsza do powstrzymania. Pasożyty żyjące w coraz cieplejszej wodzie oceanów, będą rozmnażać się szybciej. Wiele z nich może przechodzić ze zwierząt na ludzi.
Wirus ptasiej grypy i inne choroby zwierząt hodowlanych spowodowały, od początku lat 90., stratę ponad 100 miliardów dolarów. Ochrona klimatu to nie kolejne wydatki, ale konieczna inwestycja.